Nauka

Dowód na wysiedlenie

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2008 18:05
Niemieckie karty policyjnego zameldowania z czasów Powstania Warszawskiego potwierdzają wysiedlenia.

Niemieckie karty policyjnego zameldowania z czasów Powstania Warszawskiego potwierdzają wysiedlenie grupy mieszkańców polskiej stolicy do gminy Rozprza w piotrkowskiem. Ten niezwykle cenny zbiór dokumentów znalazł się w posiadaniu Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie.

Odzew na informację na ten temat, którą podało kilka dni temu Polskie Radio, był olbrzymi. Już są pierwsi chętni, którzy chcą podzielić się z muzealnymi archiwistami swoimi wspomnieniami na temat wysiedlenia. Według Jana Ołdakowskiego, dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego, policyjne karty pomogą przywrócić pamięć o losach anonimowych mieszkańców stolicy, innych niż znani z kart książek Tadeusz „Zośka” Zawadzki, Jan „Rudy” Bytnar czy Andrzej „Morro” Romocki. – PRL postanowił przemilczeć kwestię totalitarnego ludobójstwa, jakiego dokonano na mieszkańcach Warszawy na rozkaz Hitlera, aby umniejszyć znaczenie Powstania – mówi Ołdakowski. – W pierwszych dniach tego zrywu dziennie zabijano planowo na Woli i Ochocie około 10 tys. osób – wyjaśnia. Zgodnie z panami Hitlera Warszawa miała być wymazana z map: ludność wymordowana, a miasto zrównane z ziemią. Potem podjęto decyzję o wysiedleniu warszawiaków.

Więcej w materiale dźwiękowym (Z kraju i ze swiata, Program I, 16.06.2008):

Czytaj także

64. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2008 11:01
Posłuchaj wpomnień Powstańców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

65 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2009 10:30
1sierpnia w Trójce przez cały dzień usłyszą Państwo wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w interpretacji Zbigniewa Zamachowskiego - zaczniemy w porannym Zapraszamy do Trójki. Sporo miejsca w programie poświęcimy także powstańczym pamiątkom
rozwiń zwiń