Nauka

Polskie sztuczne serce gotowe niebawem

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2010 05:00
Zaprasza Krzysztof Michalski.
Audio

W porównaniu z innymi państwami polska nauka jest niedofinansowana. Mimo to nasi naukowcy odnoszą sukcresy. Pomaga im w tym Narodowe Centrum Badań i Rozwoju - mówi profesor Bogusław Smólski, dyrektor tej placówki. Dzięki jej pieniądzom można kontynuować wiele programów, choćby takich, jak budowa polskiego sztucznego serca. Serce będzie gotowe już niebawem - zapewnia profesor.

Centrum wspiera nauki stosowane, czyli takie, które mają bezpośredni wpływ na nasze życie. Młodzi naukowcy pracują nad skonstruowaniem wielu urządzeń przydatnych na codzień. Choćby przenośnego ultrasonografu, który zrewolucjonizuje pracę lekarzy pierwszego kontaktu - mówi dr Marcin Lewandowski z Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN.

Młodych naukowców wspiera również program Kolumb. Dzięki tym funduszom można prowadzić ciekawe badania, choćby takie nad zajęczakami. Co to są zajęczaki wyjaśnia dr Łucja Fostowicz-Frelik z Instytutu Paleobiologii PAN.

Wielką szansą na rozwój młodego naukowca jest wyjazd za granicę - mówi dr Aneta Balcerczyk, która w Australii prowadzi badania nad cukrzycą.

Czytaj także

WIECZÓR ODKRYWCÓW: Żeby leczyć, trzeba liczyć...

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2009 12:40
Zaprasza Krzysztof Michalski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wieczór odkrywców: Nagła smierć sercowa

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2009 11:45
Zaprasza Krzysztof Michalski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Magazyn Medyczny: Jak walczyc z bólem?

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2009 12:37
Zaprasza Małgorzata Kownacka.
rozwiń zwiń