W konkursie na Najlepszego Popularyzatora Nauki 2009 aż dwie nagrody przypadły dziennikarzom Polskiego Radia. Za wkład w popularyzację nauki zostali wyróżnieni Pani Dorota Truszczak z Programu 1 Polskiego Radia w Warszawie oraz Polskie Radio Szczecin.
Polskie Radio od lat kładzie szczególny nacisk na sprawy popularyzacji nauki. Dziennikarze publicznych rozgłości doskonale zdają sobie sprawę, że rozwój nauki w Polsce zależy od tego, jak wiele osób będzie się nią interesować i zajmować. I to właśnie doceniła kapituła zorganizowanego przez PAP konkursu Popularyzator Nauki 2009.
Red. Dorota Truszczak z Programu Pierwszego Polskiego Radia to autorka codziennego serwisu naukowego i audycji w cyklu „Człowiek i nauka”. Przygotowuje komentarze do aktualnych wydarzeń naukowych - nagród, nowych odkryć, wynalazków, wydarzeń z zakresu polityki edukacyjnej i naukowej. Na swoim koncie ma spotkania z wybitnymi naukowcami polskimi i zagranicznymi, w tym z noblistami. Stworzyła dźwiękowy dziennik „Droga do Niepodległej”, jest współautorką książki historycznej. Na bieżąco śledzi wydarzenia w ośrodku CERN pod Genewą. Pokazuje też blaski i cienie rozwoju nauki i techniki, w kontrowersyjnych obszarach: klimatologii, klonowania, inżynierii genetycznej, transplantacji, nowych leków, medycyny niekonwencjonalnej, ekologii, energetyki jądrowej.
Audycji autorstwa Redaktor Doroty Truszczak posłuchać można w poniedziałki i środy w ramach Naukowego Wieczoru z Jedynką, a w czwartek po godz. 20.00 w programie "Człowiek i nauka".
Magazyn komputerowy "Trącić Myszką" i magazyn komputerowy dla dzieci "Przygody Małej Myszki w świecie informatyki" to blok publicystyczny i jednocześnie edukacyjny przygotowywany w ramach misji radia publicznego przez Redaktora Jarosława Daleckiego. Wszystkie elementy obu audycji powstają w Polskim Radiu Szczecin. Program dotyczy informatyki i najnowszych osiągnięć techniki w branży IT. Uzupełnieniem bloku jest strona internetowa stworzona przez Macieja Jankowskiego dla publikowania podcastów komputerowych. Dzięki niej programy nie giną po emisji, ale żyją w sieci. Każdego miesiąca słuchacze pobierają ponad 100 GB takich podcastów. Audycje uzyskały patronat Polskiego Towarzystwa Informatycznego, programy młodzieżowe mają poparcie kuratorium.
(ew/pap)