Technologia, z której zrezygnowała NASA może być przełomem w energetyce. Niewielki sześcian mieści w sobie innowacyjne i bardzo wydajne ogniwo paliwowe, zdolne do zasilania całego gospodarstwa domowego, nie szkodząc w jakikolwiek sposób środowisku.
Nowatorskie ogniwo to skonstruowany przez K.R. Sridhara sześcian "Bloom Box". Dr Sridhar z sukcesem kierował już wieloma projektami i badaniami, w których udział brały ośrodki akademickie, najważniejsze laboratoria badawcze i przedstawiciele przemysłu. Był także doradcą NASA, a jego projekty przyczyniły się do rozwoju strategicznych planów agencji kosmicznej w dziedzinie nanotechnologii i misji planetarnych.
Technologię Bloom Box naukowiec opracował z myślą o kolejnej misji NASA w ramach programu marsjańskiego. Ogniwo zostało zaprojektowane w celu przekształcania gazów z atmosfery Marsa na tlen służący do podtrzymywania życia i do stosowania w układach napędowych kosmicznych pojazdów. Innowacja ta została wyróżniona przez Fortune Magazine, a dr Sridhara nazwano jednym z najważniejszych inżynierów, którzy „wymyślają jutro już dziś”.
Bloom Box jako elektrownia domowa jest modyfikacją kosmicznego pomysłu – powstał ponieważ NASA zawiesiła projekt marsjański. Ogniwo aby pracować potrzebuje dwóch składników - tlenu i czystego paliwa (gazu ziemnego, biogazu pochodzącego z odpadów, energii słonecznej, itp.), w wyniku ich połączenia zachodzi reakcja chemiczna, której rezultatem jest energia elektryczna. Ogniwo zbudowane jest z ceramicznych dysków, pokrytych nieznanymi substancjami, z jednej strony zieloną, z drugiej czarną. Poszczególne dyski oddzielone są stopem metalu, również nieznanym, ale dużo tańszym w porównaniu ze szlachetnymi metalami takimi jak platyna. Całość jest następnie układana w sześcian.
Bloom Energy, firma założona przez Sridhara ma już kilku klientów korporacyjnych. Biznesowe ogniwa Bloom Box mają wielkość bardzo dużej szafy i kosztują od 700 do 800 tysięcy dolarów, są z powodzeniem używane przez takie firmy jak FedEx czy Wal-Mart, a jako pierwszy z tej technologii skorzystała firma Google. Urządzenie do swojej siedziby w San Jose zakupił także Ebay. Bloom zaspakaja obecnie 15% zapotrzebowania na energię w siedzibie Ebay'a, a po 9 miesiącach od zainstalowania przyniósł oszczędność 100 tysięcy dolarów. Twórcy nowatorskiego ogniwa mają nadzieję, że w ciągu 5 do 10 lat uda się obniżyć cenę ogniw do około 3000 dolarów, tak aby stały się one dostępne dla gospodarstw domowych. Teraz w ciągu jednego dnia produkowany jest jeden Bloom Box.
Przemysław Goławski