Nauka

Zorza polarna. W Polsce

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2010 12:38
W Polsce można czasami oglądać zorze polarne. Okazja do tego miała miejsce w zeszły weekend.

Zorza polarna to jedno z najwspanialszych zjawisk na nocnym niebie.  Występuje na wysokich szerokościach geograficznych, głównie za kołem podbiegunowym, chociaż w sprzyjających warunkach bywa widoczna nawet w okolicach 50. równoleżnika, a zatem i w Polsce!

Powstawanie zjawiska związane jest z przepływem prądu w jonosferze  na wysokości około 100 km ponad powierzchnią Ziemi w obszarze przenikania pasów radiacyjnych i atmosfery ziemskiej. Prąd ten powstaje wówczas, kiedy na ziemskie pole magnetyczne działa wiatr słoneczny – emitowane stale przez Słońce protony i elektrony.  Zorze są najsilniejsze wówczas, kiedy wzrasta aktywność Słońca, a zatem i cząstek „atakujących” ziemską atmosferę jest więcej. Zorze bywają widywane częściej przed lokalną północą niż nad ranem.

Aktywność słoneczna wzrasta, a zatem dla chętnych do obserwowania zórz rozpoczyna się ciekawy okres. Już w ciągu kilku ostatnich dni zjawisko tego typu obserwować można było nad większością Europy Północnej – w tym nad północną Polską. Dodatkowym czynnikiem, wzmacniającym aktywność ziemskiej magnetosfery, było prawdopodobnie letnie przesilenie.
Błękitnymi światłami cieszyła się nie tylko Skandynawia. W litewskim Wilnie w nocy z 27 na 28 czerwca świecące nocą chmury widoczne były przez całą noc, aż do białego rana.  – Najjaśniejsze, jakie kiedykolwiek widziałem – raportuje na SpaceWeather.com Aurimas Dirse.- Elektryczne niebieskie fale były widoczne przez całą noc - dodaje. Autor niniejszego tekstu podobne zjawisko w tym samym czasie obserwował na Warmii.

Zorze nie są jednolite. Rozróżnia się ich typy systematyczne: pasma, łuki, kurtyny, promienie, korony i inne. Stwierdzono także emisje w róznych kolorach – w zakresie barwy zielonej, żółtej i czerwonej, a bardzo często białej. Kolor zjawiska jest skutkiem różnej intensywności linii emisyjnych. Kolor zorzy zależy również od określonego gazu. Na czerwono i na zielono świeci tlen, natomiast azot świeci w kolorach purpury i bordo. Lżejsze gazy - wodór i hel - świecą w tonacji niebieskiej i fioletowej.

(ew)



Zdjęcia z Gdyni
http://www.spaceweather.com/submissions/large_image_popup.php?image_name=Michal-Laszczynski-DSC_3787_cr_NLC_1277668549.jpg

Czytaj także

Marsjańskie zorze

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2008 11:14
ESA bada zorze na Czerwonej Planecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Asymetryczne zorze polarne

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2009 15:13
Naukowcy udowadniają, że zorze polarne północy i południa mogą się różnić.
rozwiń zwiń