Ten największy wolnostojący obiekt w Anglii zajmuje powierzchnię równą obszarowi Hyde Parku. „Piątka”, po otwarciu w 2008 roku, przejmie cały ruch lotniska na czas modernizacji terminali 1-4. Odnowione lotnisko, najnowocześniejsze na świecie, będzie gościć 90 mln pasażerów rocznie.
Każdy cal obiektu będzie stale monitorowany – od temperatur i jakości powietrza w zatłoczonym terminalu po oświetlenie i systemy bezpieczeństwa przy wejściach i na parkingach. W przyszłości zostanie wprowadzony biometryczny system rozpoznawania twarzy, współpracujący z systemem kontroli dostępu. Umożliwia on automatyczne porównanie osoby z postacią na zdjęciu w przedstawionym dokumencie. Można natychmiast porównać obrazy z kamer telewizji dozorowej z bazą danych i zidentyfikować poszukiwanych przestępców.
O bezpieczeństwo na lotnisku zadbają systemy: sygnalizacji napadu i włamania (SSWN), kontroli dostępu (ACC), telewizji przemysłowej (CCTV), wykrywania i sygnalizacji pożaru (PPOŻ), oddymiania i gaszenia pożaru, nagłośnienia i oświetlenia ewakuacyjnego oraz sterowania windami. Jeden nadrzędny, zintegrowany System Zarządzania Budynkiem - BMS (Building Management System) zbiera informacje ze wszystkich systemów technicznych i bezpieczeństwa Terminalu 5. Wizualizuje ich stan aktualny i umożliwia zbiorcze sterowanie. W stanie alarmu BMS przekazuje informacje do centralnej dyspozytorni i sam realizuje stałe procedury. I tak w razie pożaru wytworzy w wentylacji odpowiednie układy ciśnień, odblokuje zamknięte drzwi, uruchomi systemy gaśnicze i powiadomi straż pożarną. Przez telewizję przemysłową umożliwi weryfikację alarmu, a dzięki systemowi kontroli dostępu – wykrycie, czy nikt nie pozostał w zagrożonym rejonie. Włączy oświetlenie awaryjne i nagłośnienie ewakuacyjne. Sprowadzi windy do poziomu zerowego. Wskaże też optymalną drogę ewakuacji.
A co w wypadku nagłej awarii zasilania? Utracie możliwości sterowania budynkiem zapobiegają specjalne, rozproszone systemy zarządzania energią. Sterowniki rozmieszczone w całym budynku mają własne systemy pamięci i sterowania oraz własne źródła zasilania.
Agnieszka Labisko