Nauka

Bakteria, która spowodowała Czarną Śmierć

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2010 07:45
Już wiemy, co było przyczyną wielkiej zarazy, która spustoszyła średniowieczną Europę.

Antropolodzy z Uniwersytetu Jana Gutenberga w Moguncji udowodnili, że to bakteria Yersinia pestis była przyczyną zarazy, która na zawsze zmieniła oblicze Europy.

Naukowcy od dawna przypuszczali, że powodem mogła być właśnie ta bakteria, ale nie mieli pewności. Co więcej, raz po raz pojawiały się głosy, „zasługę” przypisujące innym patogenom. Współczesna nauka ma jednak coraz precyzyjniejsze narzędzia, aby dochodzić do prawdy. W tym wypadku do ustalenia prawdy posłużyło DNA uzyskane ze szczątków zmarłych na „czarną śmierć” osób. Badaczom udało się udowodnić nie tylko, że to Yersinia pestis spowodowała największą ze średniowiecznych epidemii, ale i kilka kolejnych ataków tej choroby, które pojawiały się w różnych miejscach Europy w ciągu następnych 400 lat.

Skąd pobrano próbki DNA? Testy przeprowadzono na materiale biologicznym pobranym z masowych grobów, które powstawały w całej Europie w połowie XIV wieku – a zatem wówczas, kiedy kontynent pustoszyła zaraza. Groby te znajdowały się w pięciu różnych europejskich krajach (Anglia, Francja, Niemcy, Holandia i Włochy). Naukowcy musieli mieć pewność, że za zarazę była odpowiedzialna jedna choroba, a nie kilka zupełnie różnych, które po prostu zbiegły się w czasie.

I rzeczywiście – w każdym z krajów w połowie XIV wieku umierano z powodu ataku bakterii Yersinia pestis. Badaczom udało się jednak wyizolować dwie nieznane odmiany tej bakterii. Dziesięć próbek z Francji, Anglii i Holandii przyniosło bowiem znaną odmianę patogenu, ale próbki z Parmy (Włochy) i Augsburga (Niemcy) – już nie. O czym to świadczy? - „Nasze badania wskazują, że plaga przybyła do Europy co najmniej dwiema drogami, każdą z nich inaczej” – mówi dr Barbara Bramanti z Uniwersytetu w Moguncji.

Dwie nieznane formy Yersinia pestis także pochodzą ze średniowiecza - okazały się być starsze niż te, które dzisiaj atakują rejony Afryki, Ameryki i Azji. Jeden z odkrytych patogenów z całą pewnością przyczynił się do rozmiarów  klęski „czarnej śmierci”.

Specjaliści z Moguncji ustalili, że jedna z dróg dżumy prowadziły z Azji do Marsylii (port, do którego zarażony patogenem statek przybił w listopadzie 1347 roku) i dalej przez Francję do Anglii. Holandia została zarażona z północy, bakterią, która przybyła tam z Norwegii. – „Historia tej pandemii jest dużo bardziej skomplikowana niż nam się wydawało” – mówią badacze. Aby ją napisać, potrzeba jeszcze wielu badań.

"Czarna śmierć" to epidemia dżumy, która spustoszyła średniowieczną Europę w XIV wieku, zabijając, jak się ocenia, około 1/3 ludności kontynentu. Nazwa pochodzi od pojawiających się rozległych zmian martwiczo-zgorzelinowych w skórze, przyjmujących ciemną barwę. Pierwszy przypadek odnotowano w październiku 1347 roku w sycylijskim porcie Messyna. Tam ogniskiem zakażenia było kilkanaście okrętów z Morza Czarnego, które zawinęły wtedy do portu (byli to uciekinierzy z Kaffy na Krymie).

Badania publikuje czasopismo PLoS Pathogens.

(ew/PhysOrg.com)

Czytaj także

Powroty dżumy

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2008 10:15
Mór, zaraza, plaga, dżuma – przez wieki pojawiały się różne określenia dla sprecyzowania tego samego straszliwego zjawiska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dżuma w Chinach

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2009 10:24
W chińskim mieście Ziketan zmarła trzecia osoba zarażona dżumą płucną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rocznica śmierci Alberta Camusa

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2010 09:24
50 lat temu, 4 stycznia 1960 roku, zginął tragicznie Albert Camus.
rozwiń zwiń