Nauka

Nanocząstki do zadań specjalnych

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2010 11:15
Złoża ropy naftowej traktowane jako wyczerpane, zawierają jeszcze spore ilości tego cennego surowca. Naukowcy właśnie odkryli jak z nich korzystać.

Nanocząstki utworzone z utlenionej sadzy, których powierzchnia została odpowiednio zmodyfikowana, pełnią funkcję nanoposzukiwacza ropy naftowej. Drobinki będzie można w przyszłości wykorzystać do lokalizacji resztek ropy naftowej zalegającej w wyeksploatowanych złożach – informują naukowcy.

Według najnowszych obliczeń, złoża ropy naftowej, które traktowane są jako wyczerpane i nienadające się do eksploatacji, zawierają w sobie nawet do 40 procent ropy naftowej, jaka została z nich wydobyta. Trudno nazwać takie złoża opróżnionymi do końca. Problem jednak polega na tym, że ropa zalegająca w nich jest trudno dostępna - "pochowana" w strukturze minerałów złoża.

Naukowcy z Rice Uniwersity (USA)  pracowali nad tym, by móc łatwo zlokalizować resztki ropy naftowej w najdalszych zakamarkach wyeksploatowanych złóż. Efektem ich prac jest stworzenie nowego typu poszukiwaczy- nanoposzukiwaczy.

Są to drobinki utlenionej sadzy o średnicy mierzonej w miliardowych częściach metra - fachowo określane jako nanocząstki. Ich powierzchnia została dodatkowo zmodyfikowana przy pomocy alkoholu poliwinylowego, którego obecność umożliwia przyłączenie do nanocząstek silne hydrofobowych związków chemicznych - znaczników, które łatwo wiążą się z ropą.

Zaproponowana przez naukowców metoda wykrywania ropy naftowej, polegałaby na wprowadzaniu w głąb roponośnych złóż poszukujących ropę nanocząstek. Hydrofobowy charakter znacznika ułatwiałby związanie z zalegającą wewnątrz skał ropą naftową. Po odłączeniu znacznika, nanocząstki byłyby następnie wydobywane na powierzchnię i dokładnie analizowane. Ilość oddanego znacznika sugerowałaby, jaka ilość ropy mogłaby być wydobyta ze złoża.

Obecnie naukowcy pracują nad dodatkową modyfikacją poszukiwawczych nanocząstek, by transportowany znacznik wiążący się z ropą, mógł być łatwo lokalizowany przy pomocy urządzeń umieszczonych na powierzchni ziemi. Trwają również prace mające na celu, stworzenie układu biodegradowalnego, który ulegałby rozłożeniu po spełnieniu swej misji i byłby bezpieczny dla środowiska.

(ki)

Zobacz więcej na temat: ekologia ropa naftowa USA
Czytaj także

Mydło oczyści nanościeki

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2010 15:13
Polscy naukowcy opracowali nowatorską metodę lokalizowania i usuwania nanozanieczyszczeń.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Napęd dla nanorobotów

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2010 10:20
Polscy naukowcy odkryli cząsteczki, które mogą napędzać nanourządzenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rośliny zastąpią latarnie

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2010 20:00
Bioluminescencyjne rośliny będą w przyszłości wykorzystywane do oświetlania ulic.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cynamonowa nanotechnologia

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2010 10:35
Pięknie pachnący cynamon ma szansę zrobić karierę nie tylko w kuchni. Naukowcy twierdzą, że te brązowe pałeczki mogą zastąpić szkodliwe chemikalia, używane przy wytwarzaniu złotych nanocząsteczek.
rozwiń zwiń