Nauka

NASA: gwiazda Zeta Ophiuchi pędzi w kosmosie z zawrotną prędkością

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2011 13:24
Zeta Ophiuchi, jedna z gwiazd konstelacji Wężownika, pędzi w przestrzeni kosmicznej z zawrotną prędkością 87 tysięcy kilometrów na godzinę - informuje NASA.

Zeta Ophiuchi to trzecia pod względem jasności gwiazda konstelacji Wężownika. Widać ją bez problemów "gołym okiem", bo jej jasność to aż 2.56 wielkości gwiazdowych. W rzeczywistości jest obiektem aż 8 razy większym od naszego Słońca i 20 razy od niego cięższym.

Astronomowie uważają, że w przeszłości gwiazda ta należała do układu podwójnego, w którym masywniejszy składnik zakończył swój żywot w postaci wybuchu supernowej. Eksplozja ta wyrzuciła Zetę Oph na nową trajektorię, nadając jej prędkość aż 87 tysięcy kilometrów na godzinę.

Efekty tej prędkości widać doskonale na najnowszych zdjęciach wykonanych przez sondę NASA Wide-field Infrared Survey Explorer (WISE). Tak duże i masywne gwiazdy jak Zeta Oph charakteryzują się znaczącymi wiatrami gwiazdowymi. Wiatry te, wspomagane dodatkowo prędkością samej gwiazdy, zderzają się z materią międzygwiazdową powodując powstanie fali uderzeniowej poprzedzającej samą gwiazdę. Fala uderzeniowa powoduje kompresję i ogrzanie pyłu, który zaczyna emitować promieniowanie podczerwone, które może potem rejestrować WISE. W efekcie, w miejscu gdzie w świetle widzialnym widzimy tylko gwiazdę, w podczerwieni obraz jest znacznie ciekawszy.

Oprócz samej gwiazdy widać wyraźnie czerwony łuk związany z falą uderzeniową.

Co ciekawe, Zeta Ophiuchi, zawdzięczając swoją obecną pozycję wybuchowi supernowej, sama też zakończy swój żywot jako supernowa. Zanim to jednak nastąpi, gwiazda ma przed sobą jeszcze około 4 milionów lat życia.

dp

Zobacz więcej na temat: NASA NAUKA kosmos słońce
Czytaj także

Nie poleci w kosmos - miał wypadek na Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2011 16:53
Weteran lotów na międzynarodową stację kosmiczną Timothy Kopra, który 24 lutego miał uczestniczyć w misji promu kosmicznego Discovery, miał wypadek na rowerze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W pobliżu Ziemi przeleci planetoida

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2011 17:09
Eksperci uspokajają: zagrożenia dla naszej planety nie ma.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Liceum z Ostrowca wywołało przez radio stację kosmiczną

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2011 16:41
Uczniowie połączyli się przez radio z międzynarodową stacją kosmiczną ISS. Na ich pytania odpowiadała astronautka Colman.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Astronomowie odkryli najstarszą galaktykę

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2011 07:00
To kolejne odkrycie Teleskopu Hubble’a. Zasłużony instrument wciąż rewolucjonizuje nasze myślenie o kosmosie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Znamy listę marzeń NASA

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2011 06:00
Obejmuje ona między innymi rakiety napędzane antymaterią i mikrofalami, a także swobodnie unoszące się w przestrzeni kosmicznej roboty.
rozwiń zwiń