Joanna Tkaczyk-Nowakowska, konsultantka ds. zarządzania organizacjami, współzałożycielka pierwszego polskojęzycznego klubu Toastmasters, powiedziała, że jest to zachowanie irracjonalne. Dlaczego bowiem mielibyśmy bardziej bać się wystąpienia publicznego niż tego, że zginiemy za chwilę pod kołami tira?
- W Stanach Zjednoczonych te wyniki byłyby zupełnie inne, po pierwsze tam dzieci uczy się wystąpień publicznych, a po drugie ludzie mają wyższe poczucie własnej wartości – dodała Iwona Majewska-Opiełka, psycholog i doradca rozwoju.
Konieczność przemawiania, wygłaszania referatów może paraliżować, ale sukces zależy od nastawienia. - Nasze mowy są zawsze w jakimś celu, przemawiając chcemy osiągnąć określony skutek, zatem już stopień naszej motywacji, by go osiągnąć, pomaga zredukować lęk, albo wypowiedzieć się mimo niego - podkreśliła psycholog. Tak dzieje się na egzaminach, bądź rozmowach rekrutacyjnych.
Zazwyczaj największym problemem jednak nie jest treść, a sposób wypowiedzi. - Trafiają do mnie ludzie, którym na różnych szkoleniach dostarczono "doskonałego" wzorca, który rzekomo ma pozwalać na pozyskiwanie sobie klientów, słuchaczy i oni wierzą, że taki wzorzec istnieje – powiedziała Iwona Majewska-Opiełka. Tymczasem schemat nie wystarczy, tym bardziej, że wraz z doskonaleniem umiejętności retorycznych powinna się rozwijać osobowość mówcy.
Niestety są też tacy, którzy chcą studiować techniki słownej manipulacji, by wykorzystywać je we własnym celu. - Na szczęście jest tych sytuacji coraz mniej. Ludzie się chyba powoli przekonują, że to nie działa; wypalają się politycy, handlowcy i dyrektorzy, którzy tak pracują - podkreśliła Majewska-Opiełka.
Dlatego w Klubie Toastmasters obowiązuje założenie, że zadaniem mówcy jest zainspirować słuchaczy w celu osobistego, emocjonalnego, profesjonalnego lub duchowego ulepszenia. Przemówienie powinno odwoływać się do szlachetnych pobudek i motywować słuchaczy by osiągnęli wyższe wyniki.
- Naszymi członkami zostają ludzie, którzy dążą do własnego rozwoju, chcą zmienić coś w swoim życiu, niekoniecznie ci, którzy boją się wystąpień – dodała Tkaczyk-Nowakowska.
Jak poradzić sobie z tremą? Jak długo mówić, aby wypaść mądrze i co zrobić, gdy w czasie multimedialnej prezentacji zawiedzie technika? Te i wiele innych przydatnych porad w naszej audycji. Aby jej wysłuchać wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.
Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku tuż po 21.00. Zapraszamy.
(asz)