Nauka

Greenpeace mierzy poziom skażenia

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2011 20:10
Eksperci z organizacji Greenpeace rozpoczęli monitorowanie poziomu promieniowaia wokół uszkodzonej elektrowni jądrowej w Fukushimie.

Przedstawiciel organizacji powiedział dziennikarzom, że celem tej akcji jest skontrolowanie rzetelności doniesień japońskich władz. Zdaniem Jana Van de Puta rząd Japonii od samego początku kryzysu zaniża dane, dotyczące skażeń i nie przedstawia opinii publicznej wszystkich faktów.

- Przyjechaliśmy do Fukushimy by być naocznymi świadkami tego, co się dzieje i służyć społeczeństwu jako niezależne źródło infgormacji o skali zagrożenia - oświadczył dziennikarzom przedstawiciel Greenpeace. Dodał, że najwyższy czas skończyć z zasypywaniem opinii publicznej sprzecznymi doniesieniami ze źródła rządowego. 

Wczoraj po południu japoński urząd nadzoru jądrowego poinformował, że w wodzie morskiej w pobliżu elektrowni wykryto radioaktywny izotop jodu w stężeniu 1250 razy przekraczającym normę. Według pierwszych doniesień woda jest skażona co najmniej w 300 metrowym pasie wokół uszkodzonej siłowni. Zdaniem ekspertów może to być wynik chłodzenia przegrzanych rdzeni reaktorów, a także zużytego paliwa jądrowego, wodą morską. W kontakcie z osłonami reaktorów uległa ona skażeniu. Część wyparowała, a część ściekła na powrót do morza. Według innej wersji powodem skażenia może być uszkodzenie osłony rdzenia reaktora numer 3 i wyciek silnie radioaktywnej wody z systemu chłodzenia. 

(iar)

Zobacz więcej na temat: Japonia paliwa siłownia van
Czytaj także

Węgry: Czerwony szlam wciąż się wylewa. "Ludzie zagrożeni"

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2011 16:47
Spółka MAL, odpowiedzialna za wyciek chemiczny w 2010 r. na zachodzie Węgier, w dalszym ciągu zanieczyszcza środowisko - poinformowała organizacja Greenpeace.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kładli się na tory, ale nie powstrzymali "radioaktywnego pociągu"

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2011 06:48
Pociąg "Castor" z odpadami radioaktywnymi dotarł do niemieckiego Lubmina oddalonego o 60 km od Świnoujścia. Trwa wyładunek "towaru".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Greenpeace: polscy eksperci ufaja sloganom przemysłu jądrowego

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2011 21:37
Greenpeace jest oburzony wypowiedzią pełnomocnika ds. energetyki jądrowej Hanny Trojanowskiej, która zapewniła, że polski rząd jest zdeterminowany, by realizować program atomowy.
rozwiń zwiń