Nauka

Kanadyjczycy pomogą w budowie wielkiego teleskopu w Chile

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2011 13:00
Siedem kanadyjskich uniwersytetów dołączy do międzynarodowego konsorcjum budującego w Chile jeden z największych teleskopów na Ziemi.
sxc.hu
sxc.huFoto: sxc.hu

Cornell Caltech Atacama Telescope (CCAT) ma powstać w pobliżu szczytu Cerro Chajnantor we wschodniej części pustyni Atakama. Znajdzie się na wysokości 5612 metrów n.p.m. i będzie wspomagał prace znajdujących się w pobliżu 66 anten interferometru ALMA.

Instrument ma mieć 25 metrów średnicy i szerokie pole widzenia, dzięki czemu będzie mógł wykonywać submilimetrowe przeglądy nieba. Ma także znajdować nowe źródła promieniowania, które później będą badane przez radioteleskopy ALMA. Astronomowie liczą, że przy udziale CCAT będzie możliwe poznanie odpowiedzi na pytania o początki pierwszych galaktyk, proces powstawania gwiazd czy formowanie Układu Słonecznego.

Prace nad teleskopem rozpoczęły się w 2004 roku z inicjatywy dwóch amerykańskich ośrodków - Cornell University i California Institute of Technology. Z czasem do konsorcjum dołączyło kilka innych instytucji, w tym uniwersytety z Niemiec. Teraz w budowę teleskopu zdecydowało się zaangażować siedem ośrodków kanadyjskich - University of Waterloo, University of British Columbia, University of Toronto, McGill University, University of Western Ontario, McMaster University i University of Calgary.

CCAT ma zacząć działać we wrześniu 2015 roku.

(ew/pap)

Czytaj także

Podczerwone oko

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2009 15:43
Teleskop WISE zajrzy w przeszłość kosmosu i poszuka komet.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teleskop Spitzera ma 7 lat!

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2010 08:00
Kosmiczny Teleskop Spitzera, którego głównym zadaniem jest badanie odległych obszarów Drogi Mlecznej, świętuje 7 urodziny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prywatny teleskop otworzy kosmos dla amatorów

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2011 08:00
W Polsce brakuje zaawansowanych teleskopów? Uczmy się od Kanadyjczyków - niedaleko Ottawy dzięki darowiznom sponsorów powstanie nowoczesny, a prywatny teleskop do użytku profesjonalistów i amatorów.
rozwiń zwiń