Ogromny wpływ na przemiany na polskiej wsi mają unijne środki finansowe przekazywane do dyspozycji samorządów terytorialnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Z samego działania "Odnowa i rozwój wsi" do tej pory wypłacono już ponad 530 mln zł, głównie na budowę lub remont wiejskich świetlic, domów kultury, obiektów sportowych, czy renowację zabytków. Jednym z nich jest kościół pod wezwaniem św. Katarzyny w Korczewie, wybudowany w 1729 roku. Przez lata dobrze służył i teraz nadszedł najwyższy czas na gruntowny remont – mówi proboszcz parafii ksiądz Janusz Gozdalik.
- Kościół jest drewniany, jednonawowy, orientowany. Był już mocno nadgryziony zębem czasu dlatego też w zeszłym roku został generalnie odnowiony. Wyremontowana została konstrukcja, ściany, oszalowania, więźba dachowa i wieżyczka. Wymieniono także pokrycie dachu – powrócił piękny gont, tak jak w 1729 roku, a więc wygląd zewnętrzny powrócił do możliwie najbliższego oryginalnemu. Wymieniona została także podłoga, której układ datuje się od lat przedwojennych – była to wówczas podłoga ceramiczna – ceglana, dlatego też na pamiątkę, przy bocznych ołtarzach oraz na jednym stopniu przy ołtarzu głównym ułożyliśmy kawałki tej posadzki. Koszt remontu był niemały. Prezbiterium wyremontowano za 320 tysięcy złotych, wyłożone ze środków parafialnych, remont nawy głównej kosztował 650 tysięcy z czego 75 procent, czyli 485 tysięcy otrzymaliśmy z Funduszu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Bez środków z zewnątrz ten remont byłby niemożliwy. Nie mamy na terenie parafii ludzi tak bogatych, którzy mogliby takie sumy podarować.
Ale nie tylko parafia w Korczewie skorzystała z unijnych funduszy – zaznacza Sebastian Rzeźnik z Urzędu Gminy w Zduńskiej Woli. Z Programu Odnowa i Rozwój Wsi w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich gmina Zduńska Wola realizuje projekt pod nazwą – budowa ogólnodostępnych placów zabaw. Przygotowywanych jest 9 takich placów w Annopolu Starym, Janiszewicach, Wymysłowie, Bratkowie, Suchoczasach, Gajewnikach, Tymienicach, Czechach i Krobanowie. Będą tam urządzenia zabawowe, mała architektura, teren będzie ogrodzony. Koszt tej inwestycji to pięćset tysięcy złotych, z czego unijne dofinansowanie to 327 tysięcy złotych. Natomiast w ramach działania "Podstawowe Usługi dla Ludności", budujemy kanalizację w miejscowościach – Janiszewice, Ochraniew, Wymysłów – prawie osiem kilometrów sieci. Koszt tej inwestycji to ponad 6 milionów złotych, z czego dofinansowanie wyniosło 2 miliony 600 tysięcy złotych.
Odnowa i Rozwój Wsi to tylko jedno z działań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, z których w tej chwili Polska korzysta, ale jak przyznaje minister rolnictwa Marek Sawicki – jedno z lepszych, dzięki któremu zachodzą przemiany na polskiej wsi. Ważne aby polska wieś wyglądała atrakcyjnie nie tylko dla samych rolników, ale także dla nie rolników – pozostałych mieszkańców wsi oraz przyjezdnych. Nic bowiem nie będzie z agroturystyki czy turystyki wiejskiej, jeżeli na wsiach nie będzie dróg, chodników, świetlic, całej tej infrastruktury kulturalnej, czy kulturowo społecznej. W ramach tego działania już podpisano umowy i decyzje na 1, 8 miliarda złotych – to jest prawie 75 procent całego budżetu, a zrealizowane płatności to pół miliarda złotych. Zważywszy na to, że jest to połowa okresu programowania, a cały PROW rozliczamy do końca 2015 roku, widać wyraźnie, że w 2013 roku skończą się pieniądze na to działanie.
Przygotowała Teresa Martyka
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi: www.minrol.gov.pl oraz Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich: www.ksow.pl