Nauka

Komputer może zwariować

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2011 10:10
Naukowcy doprowadzili komputer do szaleństwa. Pogrążona w schizofrenii maszyna wzięła na siebie odpowiedzialność za zamach bombowy.

Naukowcy w USA opracowali metodę na doprowadzenie komputera do szaleństwa. Maszyna zdradzała objawy podobne do ludzkiej schizofrenii. 

Badanie opierało się na „pomieszaniu” w cyfrowej sieci neuronowej. System nosi nazwę Discern i został zbudowany przez prof. Risto Miikkulainena z University of Texas.

W doprowadzeniu Discerna do szaleństwa pomogła studentka Uli Grasemann. - Sieci neuronowe uczy się poprzez pokazywanie w kółko konkretnych przykładów – mówi Grasemann. - Zawsze, kiedy pokazujemy daną rzecz, mówimy: to jest mój „imput”, na który ty powinieneś zaprezentować taki a taki „output”. I w końcu maszyna to potrafi.

Discern został nauczony prostych historii. Naukowcy zadbali jednak o to, aby pojawiały się efekty zbliżone do wzrostu poziomu dopaminy u ludzi – u na skutkuje to błędnym przyporządkowywaniem przyczyn do skutków. Okazało się – że podobnie robił Discern. - Maszyna zaczęła żyć w świecie fantastycznych wyimaginowanych historii, tworzonych z elementów opowieści nauczonych wcześniej. W jednej z odpowiedzi Discern wziął odpowiedzialność za zamach bombowy – czytamy w komunikacie uczelni. W innym doświadczeniu zmieniał formę gramatyczną, odpowiadając na zmianę w pierwszej i trzeciej osobie.

To objawy bardzo podobne do ludzkiej schizofrenii. Komputer jednak szybko dał się wyleczyć. Ale Discern to, oczywiście, maszyna dużo mniej skomplikowana niż ludzki mózg. - Nad sieciami neuronalnymi mamy dużo większą kontrolę od tej, jaką kiedykolwiek będziemy mieli nad ludźmi – mówi Grasemann. - Ale mamy nadzieję, że te badania pomogą w leczeniu klinicznym.

(ew/theregister.co.uk)

Zobacz więcej na temat: komputery schizofrenia USA
Czytaj także

Uśmiech bez kota

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2010 05:00
Naukowcy z Uniwersytetu w Michigan chcą zbudować mózg kota bez kota. Ciekawe czy mózg będzie miał uśmiech, jak kot z Cheshire.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie komputery - stracona szansa

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2009 22:05
Minikomputer K 202 inżyniera Jacka Karpińskiego był lepszy, niż ówczesne konstrukcje IBM.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Program, który wyczuje sarkazm

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2010 14:21
Program ocenia teksty pod kątem sarkastycznego zabarwienia; jego oceny są podobne do ludzkich.
rozwiń zwiń