Nauka

Madagaskar: skarbnica nieznanych gatunków

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2011 06:10
Naukowcy znów zachwycają się bioróżnorodnością Madagaskaru. Według najnowszego raportu organizacji ekologów WWF na wyspie tej odkryto ponad 600 gatunków w ciągu ostatniej dekady.

W unikatowych siedliskach Madagaskaru odkryto prawie 400 gatunków roślin, 42 bezkręgowców oraz niemal 200 gatunków płazów, gadów i ssaków. Wśród ciekawostek jest najmniejszy znany ssak naczelny: dziesięciocentymetrowa małpa z grupy lemurów, która waży zaledwie 30 gramów.

By posmakować tej różnorodności nie trzeba jechać na Madagaskar; wystarczy odwiedzić brytyjskie miasto Bath, gdzie w centrum handlowym otwarto niedawno mini-zoo poświęcone tej wyspie. - Chcemy pokazać wielu ludziom, jak wygląda życie na Madagaskarze. Zapewniamy niesamowite wrażenia i dobrą zabawę - mówi autor projektu, zoolog Adrian Flower

Madagaskar to dla przyrodników biologiczna perełka: wyspa oderwała się od Indii 80 milionów lat temu i była odizolowana od reszty świata; to pozwoliło na powstanie setek niepowtarzalnych gatunków. Eksperci z WWF przestrzegają jednak, że delikatne formy życie na wyspie są narażone na niebezpieczeństwo, chociażby ze względu na niestabilność polityczną i gospodarczą kraju.

(iar)

Zobacz więcej na temat: india Madagaskar
Czytaj także

Nowy lemur z Madagaskaru

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2010 09:00
W ciągu minionych miesięcy Madagaskar zaskakiwał nie raz. Tym razem naukowcy odkryli tam nowy gatunek lemura.
rozwiń zwiń