Nauka

Księżyc zniknął

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2011 01:00
Przy dobrej pogodzie będzie dobrze widoczne w Polsce. Początek spektaklu na niebie przed g. 19.30. Wtedy widoczny na niebie Księżyc lekko przygaśnie...
Audio
  • Profesor Longin Gładyszewski z Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie: zaćmienie Księżyca

Najciekawszym momentem będzie dziś po g. 21.00 częściowe, a później - o g. 21.22 - całkowite zaćmienie Księżyca.

Przysłoniętą cieniem Ziemi srebrną tarczę będzie można podziwiać przez ponad półtorej godziny. Wielbicielom zaćmienia przyda się sprzyjająca pogoda, ale także właściwy punkt obserwacyjny - taki, z którego będzie dobry widok na południowy wschód. Znacznie lepszy widok niż Europejczycy będą mieli ludzie w Afryce, na Bliskim Wschodzie czy środkowej Azji.

Ci, którzy nie zdołają zaobserwować zaćmienia, będą mieli niedługo kolejną szansę. Drugie w tym roku całkowite zaćmienie Księżyca - 10 grudnia.

Zaćmienie Księżyca pojawia się, gdy Słońce, Ziemia i Księżyc ustawiają się w jednej linii. Ziemia blokuje światło słoneczne, które nie dociera do Księżyca; widać to na Księżycu jako cień Ziemi. Zaćmienia Księżyca są łatwiejsze w obserwacji niż zaćmienia Słońca. Trwają bowiem dłużej - kilka godzin, i widać je z dużo większej części Ziemi.

IAR, sm
Czytaj także

Dlaczego Księżyc krąży wokół Ziemi?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2011 18:00
Srebrny Glob to najbliższy Ziemi większy obiekt astronomiczny i jedyny naturalny satelita naszej planety. Jakie są tajemnice jego ruchu?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na Księżycu tyle wody, co w morzu

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2011 10:30
Na Księżycu może być sto razy więcej wody, niż wcześniej sądzono. Wskazują na to najnowsze badania księżycowej gleby.
rozwiń zwiń
Czytaj także

NASA buduje nowoczesny pojazd księżycowy

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2011 14:30
Urządzenie ma na razie mało porywającą nazwę: Wielozadaniowy Pojazd Załogowy MPCV. Jest przeznaczony do lotu na Księżyc i prawdopodobnie na Marsa.
rozwiń zwiń