Już tylko dwa miesiące pozostały do rozstrzygnięcia konkursu "Zdrowa Gmina", w którym bierze udział 211 gmin.
Badania finansowane są przez Narodowy Fundusz Zdrowia i Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych. Gmina, w której zostanie odnotowany najwyższy średni wzrost frekwencji na badania, otrzyma tytuł "Zdrowej Gminy" oraz 100 tys. złotych.
Karolina Ciosek, sołtys wsi Goławice Pierwsze, zapewniała, że stara się docierać do jak największej liczby mieszkańców z informacją o możliwości darmowego przebadania się.
- Chodzę po domach i tłumaczę, na czym to wszystko polega. Niby każdy wie, że im prędzej wykryjemy chorobę, tym łatwiej będzie można ją zwalczyć, ale różnie to bywa – tłumaczyła w "Sygnałach Dnia".
Jej zdaniem wiele kobiet nie jest przekonanych, co do potrzeby przebadania się i odczuwa strach.
Gość radiowej Jedynki podkreśliła, że w maju tego roku jej miejscowość odwiedził mammobus, a mieszkańcy mogli zadzwonić i umówić wizytę na konkretną godzinę.
- Nasze działania ukierunkowane są głównie na akcję promującą badania – wyjaśniała Bożena Śliwińska, kierownik wydziału Oświaty i Kadr Urzędu Gminy Pomiechówek.
W jej odczuciu coraz więcej osób bierze udział w tych badaniach, a mieszkańcy mają coraz większą świadomość znaczenia profilaktyki. Informowała, że w ciągu jednego dnia w mammobusie przebadało się sto osiem kobiet.
Bożena Śliwińska przyznała, że w jej gminie mało kobiet zapisuje się na cytologię, stąd pomysł na sprowadzenie na teren miejscowości cytommamobusu.
Dariusz Bielecki, wójt Pomiechówka, bardzo pozytywnie ocenia akcję i jej efekty. Dodał, że dzięki niej niektóre osoby po raz pierwszy skorzystały z możliwości przebadania się.
Jego zdaniem szczególnie ważne jest to, że mieszkańcy mogą skorzystać z tej oferty na terenie gminy i nie muszą ponosić dodatkowych kosztów związanych z dojazdem.
(pp)