Nauka

Grawitacja jest różna w różnych miejscach Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2011 21:00
Najnowsze dane z satelity GOCE pokazują dobitnie, że w niektórych miejscach Ziemi będziemy ważyli... inaczej.
Grawitacja jest różna w różnych miejscach Ziemi
Najnowsze dane z satelity GOCE pokazują dobitnie, że w niektórych miejscach Ziemi będziemy ważyli mniej.
Ziemska grawitacja jest nieregularna. Jeśli spojrzeć na Ziemię pod kątem grawitacji jest jak...:  - Rotujący ziemniak. Wprawdzie nie lubię tego określeni, ale tak jest - mówi Roland Pail, geolog z Politechniki w Monachium. Najnowsza mapa ziemskiej grawitacji to między innymi jego dzieło. 
Film poniżej pokazuje rozkład ziemskiej grawitacji na poziomie morza (nawet jeśli w danym miejscu Ziemi powierzchnia jest wyżej, model odnosi się do punktu 0). Dlaczego siła grawitacji tak się różni? Zależy od wielu czynników, na przykłąd obecności łańcuchów górkich czy ruchów Księżyca. 
Dane do tej rekonstrukcji zebrał w 2009 roku satelita GOCE. "Standardowa" siła grawitacji został oznaczona na niebiesko, rejony żółte i czerwone to odchylenia od grawitacji.

Ziemska grawitacja jest nieregularna. Jeśli spojrzeć na Ziemię pod kątem grawitacji jest jak...  rotujący ziemniak! - Wprawdzie nie lubię tego określenia, ale tak jest - mówi Roland Pail, geolog z Politechniki w Monachium. Najnowsza mapa ziemskiej grawitacji to między innymi jego dzieło. 

Film poniżej pokazuje rozkład ziemskiej grawitacji na poziomie morza (nawet jeśli w danym miejscu Ziemi powierzchnia jest wyżej, model odnosi się do punktu 0). Dlaczego siła grawitacji tak się różni? Zależy od wielu czynników, na przykład obecności łańcuchów górskich czy ruchów Księżyca. 

Dane do tej rekonstrukcji zebrał w 2009 roku satelita GOCE. "Standardowa" siła grawitacji została oznaczona na niebiesko, rejony żółte i czerwone to odchylenia.

 

(ew)

Zobacz więcej na temat: Monachium
Czytaj także

GOCE stworzył mapę oceanów

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2010 06:05
Europejscy naukowcy stworzyli najdokładniejszą w historii mapę ruchu wody w światowych oceanach. Umożliwiły to pomiary, których dokonuje nowoczesny satelita Goce.
rozwiń zwiń