Nauka

Kwadrantydy leciały rzadziej, ale dłużej

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2012 16:00
Tegoroczne maksimum aktywności roju Kwadrantydów było niższe i szersze niż zwykle - wynika z danych przedstawionych na stronach internetowych International Meteor Organization (IMO).

Kwadrantydy to rój meteorów aktywny od 28 grudnia do 12 stycznia. Jest on zjawiskiem bardzo regularnym, który w maksimum występującym w okolicach 3-4 stycznia prawie zawsze pokazuje ponad sto "spadających gwiazd" na godzinę.

W tym roku astronomowie oczekiwali, że maksimum wystąpi 4 stycznia o godzinie 8.20 naszego czasu. Kwadrantydy zachowały się jednak bardzo nietypowo, bo pokazały maksimum szersze niż zwykle, ale jednocześnie też niższe.

Pierwsze rezultaty zaprezentowane na stronach internetowych International Meteor Organization (IMO) pokazują, że maksimum rozpoczęło się tuż przed północą z nocy z 3 na 4 stycznia, kiedy liczby godzinne przekroczyły poziom 50. Przez następne 20 godzin aktywność roju oscylowała dość chaotycznie wokół średniego poziomu 60-70 zjawisk na godzinę.

W tym okresie nie widać jakiegoś wyraźnego maksimum. Formalnie, najwyższe liczby godzinne dochodzące do 82 zaobserwowano 4 stycznia o godz. 18.34, a więc ponad dziesięć godzin po oczekiwanym przez naukowców momencie maksimum.

Czekajmy na Perseidy

Kwadrantydy to ostatni z jesienno-zimowej serii dużych i aktywnych rojów meteorów. Po nim przez trzy miesiące następuje posucha, podczas której mamy do czynienia tylko i wyłącznie ze słabymi rojami. Dopiero w okolicach 22 kwietnia maksimum aktywności osiągają Lirydy, które potrafią popisać się około dwudziestoma meteorami na godzinę. Aktywność podobną do zaprezentowanej przez Kwadrantydy zobaczymy dopiero w sierpniu w maksimum sławnych Perseidów.

Zobacz więcej na temat: astronomia
Czytaj także

Sto rozbłysków na godzinę. Patrz w niebo!

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2012 21:49
Nad ranem 4 stycznia będzie można zobaczyć na niebie meteory z roju Kwadrantydów. Według NASA, widok może być spektakularny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie widzisz meteorów? Nie szkodzi. Możesz je usłyszeć

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2012 07:50
W tym tygodniu na niebie można obserwować spalające się w atmosferze kwadrantydy. W Polsce nie widać ich przez chmury, ale można je podsłuchiwać na kosmicznym radiu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

To była noc spadających gwiazd – zobacz wideo

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2012 12:30
Minionej nocy na niebie widoczny był rój meteorów Kwadrantydów. W ciągu godziny spadało nawet 100 gwiazd! Jeśli Państwo nie widzieli, proszę się nie martwić. To zjawisko cykliczne.
rozwiń zwiń