Nauka

Koźlęta mówią lokalnym slangiem

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2012 11:55
Dorastające kozy karłowate potrafią przyswajać sobie odrębne "akcenty” - zauważyli brytyjscy naukowcy.
Koza
KozaFoto: źr. wikipedia.pl

Młode zwierzęta wychowują się w grupach rówieśniczych stanowiących specyficzne "żłobki". Okazało się, że dźwięki wydawane przez wszystkich członków danej grupy są do siebie podobne. Kozy karłowate dołączyły tym samym do elitarnej grupy ssaków, które potrafią przystosowywać do otoczenia wydawane przez siebie odgłosy (należą do niej także ludzie, nietoperze i wieloryby).

Badacze z University of London, dr Elodie Briefer i dr Alan McElligott, nagrywali popisy wokalne tygodniowych koźlątek i porównywali je z dźwiękami generowanymi przez nie w wieku pięciu tygodni.

- Wtedy kozy, po okresie ukrycia przed drapieżnikami, dołączają do swoich grup społecznych - wyjaśnia dr Briefer. - Odkryliśmy nie tylko, że genetycznie spokrewnione koźlęta wydają podobne odgłosy. Także pobekiwania młodych wychowujących się w tej samej grupie mają ze sobą wiele wspólnego. Wraz z wiekiem te odgłosy tylko się do siebie upodabniają.

Briefer wnioskuje, że kozy modyfikują wydawane przez siebie dźwięki w zależnie od otoczenia i wykształcają podobne "akcenty". Badaczka przypuszcza również, że zróżnicowanie pobekiwań może być związane ze strukturą społeczną populacji kóz. - Może to służyć identyfikacji członków grupy, odróżnianiu ich od innych oraz umacnianiu grupy - powiedziałaportalowi BBC Nature. To kwestie szczególnie istotne w przypadku kóz, które żyją w rozbudowanych grupach i rozdzielają się w ciągu dnia by spotkać się dopiero w nocy.

Badania opisano w magazynie "Animal Behaviour".

(ew/pap)

Zobacz więcej na temat: BBC
Czytaj także

Gangi pawianów

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2010 10:59
W Republice Południowej Afryki pojawiły się uliczne gangi pawianów. Grupy tych małp okradają domy i samochody mieszkańców oraz turystów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żurawia migracja

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2010 07:15
Klangor, charakterystyczny śpiew żurawi, to sygnał do jesiennego odlotu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wspólny język delfinów

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2010 08:35
Delfiny butelkonose i delfiny amazońskie najpradopodobniej porozumiewają się wspólnym językiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jeleń szuka partnerki

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2010 10:54
Jelenie w karpackich lasach właśnie zaczęły poszukiwanie swojej drugiej połwy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koza marzła w aucie - policja pomogła

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2011 13:04
O kozie pozostawionej przez kilka godzin na mrozie, na tylnym siedzeniu samochodu osobowego, zaalarmowała policję mieszkanka Korsz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zagadkowa niedziela" o przyjaźni wśród zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2011 19:00
Nawet te stworzenia, które w normalnych warunkach są swoimi naturalnymi wrogami mogą się zaprzyjaźnić. Czy świnia może być mamą dla małych tygrysków? Aby poznać odpowiedź na to pytanie zapraszamy do wysłuchania audycji.
rozwiń zwiń