Nauka

Ciemna materia zmienia nas raz na minutę

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2012 06:00
Tajemnicze cząstki przenikają każdego z nas średnio co 60 sekund - szacują fizycy teoretyczni. Co zmieniają w naszych ciałach?
Mozaika zdjęć gromady galaktyk CL0024+17 zrobionych przez Kosmiczny Teleskop Hubblea, pokazująca soczewkowanie grawitacyjne pierścienia ciemnej materii
Mozaika zdjęć gromady galaktyk CL0024+17 zrobionych przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a, pokazująca soczewkowanie grawitacyjne pierścienia ciemnej materiiFoto: NASA, ESA, M.J. Jee and H. Ford (Johns Hopkins University)

Ciemna materia i ciemna energia, stanowiące ponad 90 procent masy Wszechświata, to zapewne największe tajemnice współczesnej fizyki. Nie emitują i nie odbijają one światła, a ich istnienie zdradzają jedynie wywoływane przez nie efekty grawitacyjne. Fizycy nie wiedzą nawet, jaka jest natura tych ciemnych składników kosmosu.

Jednym z mocnych kandydatów na bycie "ciemnymi obiektami" są cząstki WIMP (Weakly Interacting Massive Particles - Słabo Oddziałujące Masywne Cząstki). Od lat toczą się badania, które mają potwierdzić ich istnienie. Większość fizyków zgadza się, że naszą Galaktykę otacza halo z ciemnej materii, a Słońce i Ziemia wciąż ją przenikają. W najnowszych badaniach naukowcy z  University of Michigan (USA) i Uniwersytetu w Sztokholmie (Szwecja) próbują  ustalić, co to oznacza dla każdego z nas.

Wiemy, że ciemna materia nie oddziałuje bezpośrednio ze zwykłą - w przeciwnym wypadku dużo łatwiej byłoby ją zaobserwować. Oznacza to, że cząstki ciemnej materii swobodnie przez nas przenikają. Możliwe jednak, że ciemna materia potrafi zmienić spin w jądrach atomowych wodoru i tlenu.

Jak oszacowali badacze, organizm ważący około 70 kg jest rocznie przenikany przez miliardy ciemnych cząstek. Wysokoenergetyczne WIMP przechodzą przez nas w każdej sekundzie, ale tylko około 10 z nich rocznie oddziałuje na jądra atomowe w naszych ciałach. WIMP o niskiej energii robią to dużo częściej - około 100 tysięscy razy w roku, czyli średnio raz na 60 sekund.

Co to oznacza dla naszego zdrowia? Sęk w tym, że niewiele. Cząstki wiatru słonecznego są dla nas dużo bardziej groźne. Ale być może ciało człowieka mogłoby stać się detektorem ciemnej materii? Wyniki badań publikuje serwis internetowy arXiv.

(ew/Theology Review)

Czytaj także

Okrąża nas Galaktyka X

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2011 15:00
Zapomnijcie o tajemniczej Planecie X, która ma krążyć poza orbitą Neptuna. Astronomowie uważają, że wokół naszej Galaktyki krąży niewidzialna Galaktyka X!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antymateria: to dlatego Wszechświat się rozszerza

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2011 15:20
W 1998 roku naukowcy ustalili, że Wszechświat ciągle sie rozszerza – i to coraz szybciej. Nie można tego wyjaśnić prostą inercją po Wielkim Wybuchu. Teorii było wiele. Najnowsza uważa, że to z powodu antymaterii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wykrywacz antymaterii poleci w kosmos

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2011 11:00
Detektor zaprojektowany specjalnie do poszukiwania cząstek antymaterii i ciemnej materii w kosmosie wyruszy w piątek na Międzynarodową Stację Kosmiczną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Europa zbada naturę ciemnej materii

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2011 19:00
ESA rzuca wyzwanie NASA: europejskie sondy zbadają Słońce i ciemną energię. Sondy Dolar Orbiter i Euclid wyruszą już pod koniec dekady.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ciemna materia istnieje! Naukowcy mają dowody

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2012 14:33
Zgodnie z teorią ponad trzy czwarte materii we wszechświecie to właśnie materia ciemna. Astronomowie mają teraz nowe dowody na jej istnienie, dostarczyły ich obserwacje dużych połaci nieba.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielki Zderzacz Hadronów znowu działa!

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2012 21:52
Naukowcy zamierzają potwierdzić istnienie tajemniczej cząstki Higgsa, która nadaje masę wszystkim innym cząstkom.
rozwiń zwiń