Nauka

Europa zbada naturę ciemnej materii

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2011 19:00
ESA rzuca wyzwanie NASA: europejskie sondy zbadają Słońce i ciemną energię. Sondy Dolar Orbiter i Euclid wyruszą już pod koniec dekady.

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wystrzeli w przestrzeń dwie sondy, które przeprowadzą badania Słońca i zbadają tzw. ciemną energię - poinformował magazyn "Science".  

Misje te, o nazwie Solar Orbiter i Euclid zostały wybrane na posiedzeniu ESA 4 października z trzech możliwych. Trzecia misja, PLATO, mająca zbadać sposoby formowania się planet i ewentualne warunki do powstania życia, została przesunięta na inny termin.

Solar Orbiter i Euclid to satelity obserwacyjne, które mają być wystrzelone w tzw. oknie odpalenia w roku 2017 i 2019. Pierwsza z nich zbada promieniowanie słoneczne, jego wahania i cykliczność. Badania te stały się pilne po przesunięciu w czasie fazy wzrostu aktywności słonecznej z nieznanych do tej pory przyczyn. Solar Orbiter przeleci bliżej Słońca niż którakolwiek poprzednich misji.

Z kolei Euclid, będący satelitą-teleskopem, zbada tzw. ciemną energię, poprzez dokładne zmapowanie wielkoskalowych struktur we Wszechświecie. Ciemna energia to hipotetyczna energia, której udział w całkowitej energii wszechświata naukowcy szacują na ponad 70 proc. Wypełnia ona przestrzeń, wywierając na nią ujemne ciśnienie, co powoduje rozszerzenie Wszechświata. Na razie jest konstrukcją czysto teoretyczną, która ma wyjaśnić problem brakującej masy we wszechświecie i jednocześnie przyspieszania ekspansji kosmosu.

(ew/pap)

Czytaj także

Misja na Marsa zagrożona przez biurokrację?

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2011 09:00
Do Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA nie dotarło oficjalne pismo od NASA z propozycją wspólnej misji marsjańskiej w 2018 roku. Z tego powodu ESA nie może więc rozpocząć konstruowania sprzętu i instrumentów na potrzeby lotu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fizyk: teoria o ciemnej materii "naciągana"

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2011 16:20
Zaskakująca analiza Carlosa Frenka z Uniwersytetu Durham. Dotychczasowe teorie o ciemnej materii mogą być całkowicie błędne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

I ty możesz śledzić stan ziemskiej atmosfery

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2011 12:10
Dane w internecie aktualizowane są co 15 minut. Jakie strony odwiedzać? Zobacz na filmie (wideo)
rozwiń zwiń
Czytaj także

Życie na Wenus - mamy dowód?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2011 17:53
Badania europejskiej sondy Venus Express wskazują, że podobnie jak Ziemia, druga planeta od słońca posiada w atmosferze warstwę ozonową.
rozwiń zwiń