Nauka

Japończykom grozi wyginięcie

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2012 13:55
Jeśli w Kraju Kwitnącej Wiśni nie zwiększy się przyrost naturalny, za tysiąc lat nie będzie ani jednego potomka samurajów - alarmują specjaliści z uniwersytetu Tohoku na stronie internetowej uczelni.
Flaga Japonii
Flaga JaponiiFoto: flickr.com
Za tysiąc lat może nie być Japończyków
Japończykom grozi wyginięcie. Jeśli w Kraju Kwitnącej Wiśni nie zwiększy się przyrost naturalny, za tysiąc lat nie będzie ani jednego potomka samurajów – alarmują specjaliści z uniwersytetu Tohoku na stronie internetowej uczelni.  
W Japonii jest 16,6 mln dzieci w wieku do 14. roku życia, ale z roku na rok jest ich coraz mniej. Prof. Hiroshi Yoshida wylicza, że co 100 sekund ubywa jeden japoński maluch. Ten proces trwa od 1975 r., od kiedy w Japonii nieprzerwanie występuje ujemny przyrost naturalny.
W Kraju Kwitnącej Wiśni jest 127,7 mln mieszkańców, ale do końca tego stulecia może być ich nawet o jedną trzecia mniej. Z prognoz demograficznych wynika, że przez następne 50 lat przyrost naturalny utrzyma się na poziomie jedynie 1,35 promila.
Jednocześnie w Japonii stale wydłuża się tzw. przeciętna oczekiwana długość życia. W 2010 r. wyniosła ona 86,4 lat, a w 2060 r. ma się jeszcze bardziej wydłużyć do 91 lat. Japończycy się starzeją. Ponad 20 proc. ludności jest w wieku powyżej 65. roku życia, najwięcej na świecie. (PAP)

Obecnie Japonię zamieszkuje 16,6 milionów dzieci do lat 14, ale z roku na rok jest ich coraz mniej. Profesor Hiroshi Yoshida wylicza, że co 100 sekund ubywa jeden japoński maluch. Ten proces trwa od 1975 roku, od kiedy w Japonii nieprzerwanie występuje ujemny przyrost naturalny.

Kraj Kwitnącej Wiśni ma 127,7 mln mieszkańców, ale do końca tego stulecia może być ich nawet o jedną trzecia mniej. Z prognoz demograficznych wynika, że przez następne 50 lat przyrost naturalny utrzyma się na poziomie jedynie 1,35 promila.

Jednocześnie w Japonii stale wydłuża się tzw. przeciętna oczekiwana długość życia. W 2010 roku wyniosła ona 86,4 lat, a w 2060 roku ma osiągnąć poziom 91 lat. Japończycy się starzeją. Ponad 20 procent ludności jest w wieku powyżej 65 lat - to najwięcej na świecie.

(ew/pap)

Zobacz więcej na temat: dzieci Japonia
Czytaj także

"Zapach Japonii " - Hanna Bogoryja Zakrzewska

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2008 18:15
Andrzej Stankiewicz od 9 lat na wakacje jeździ do Japonii zafascynowany odmiennością tamtejszej kultury. Zawsze we wrześniu bierze długi urlop i rusza do swoich japońskich przyjaciół. O przeżytych przygodach, swoich obserwacjach, mentalności Japończyków może opowiadać godzinami.
rozwiń zwiń