Nauka

Śląski żel zregeneruje komórki

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2012 11:25
Naukowcy z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach opracowali preparat regenerujący uszkodzone komórki.
Śląski żel zregeneruje komórki
Foto: Glow Images/East News
Śląski żel zregeneruje komórki
Naukowcy z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach opracowali Preparat regenerujący uszkodzone komórki. „PF-Gel” zdobył kilka prestiżowych wyróżnień. 
Śląski wynalazek został nagrodzony złotym medalem na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków i Innowacji Innova w Brukseli w 2011r oraz Złotym Medalem na Targach Wynalazków INPEX w Pittsburgu USA w 2012 roku.
- Jest wyjątkowy, bo składa się ze składników krwi samego pacjenta – wyjaśnia jeden z twórców wynalazku dr Henryk Bursig z Banku Tkanek Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. - Jest na tyle uniwersalny, że będzie można go używać w medycynie regeneracyjnej, ortopedii, onkologii, transplantologii. Może być też dobrym sposobem dostarczenia leków miejscowo.
 
Opracowany przez śląskich młodych naukowców preparat umożliwia podanie komórek, które zregenerują uszkodzone komórki pacjenta. Jest przygotowywany ze składników krwi samego leczonego oraz białka zwanego fibrynogenem. - Długo nie było skutecznego sposobu wprowadzania żywych komórek do ustroju człowieka, a zwłaszcza do miejsca uszkodzenia, np. jeżeli trzeba je podać do stawu kolanowego, mięśni itp. Próbowano to robić wcześniej w przy pomocy zawiesin, które powinny utrzymać się w miejscu uszkodzenia, ale nie zawsze było to możliwe – wyjaśnia dr Bursig. - My pomyśleliśmy o nośniku dla komórek, który składa się ze składników krwi chorego.
 
Dzięki takiemu rozwiązaniu komórki są stabilne i docierają do miejsc, do których chirurg chce, by dotarły. - Pacjent korzystający z preparatu będzie mógł przyjść do centrum krwiodawstwa, oddać krew, po czym umówić się z lekarzem na zabieg. Żel można podać miejscowo za pomocą strzykawki albo już w całkowitym znieczuleniu podczas operacji – wyjaśnia śląski lekarz. Na razie preparat nie jest jeszcze stosowany, a uczeni szukają inwestorów, którzy chcieliby zainwestować w przeprowadzenie niezbędnych badań.
 

„PF-Gel” został nagrodzony złotym medalem na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków i Innowacji Innova w Brukseli w 2011 oraz Złotym Medalem na Targach Wynalazków INPEX w Pittsburgu rok później.

- Jest wyjątkowy, bo składa się ze składników krwi samego pacjenta - wyjaśnia jeden z twórców „PF-Gel”, dr Henryk Bursig z Banku Tkanek Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. - Zarazem jest niezwykle uniwersalny: można go używać w medycynie regeneracyjnej, ortopedii, onkologii, transplantologii. Może też  stać się dobrym sposobem na dostarczanie leków miejscowo. 

Opracowany przez młodych śląskich naukowców preparat umożliwia podanie komórek, które zregenerują uszkodzone tkanki pacjenta. Jest przygotowywany ze składników krwi samego leczonego oraz białka zwanego fibrynogenem. - Długo nie było skutecznego sposobu wprowadzania żywych komórek do ustroju człowieka, zwłaszcza w miejsce uszkodzenia, np. do stawu kolanowego, mięśni itp. Wcześniej próbowano to robić przy pomocy zawiesin, które miały się utrzymywać w miejscu uszkodzenia, ale nie zawsze było to możliwe - wyjaśnia dr Bursig. - My pomyśleliśmy o nośniku dla komórek, który składa się ze składników krwi chorego. 

Dzięki takiemu rozwiązaniu komórki są stabilne i docierają do miejsc, o które chodzi chirurgowi. - Pacjent korzystający z preparatu będzie mógł przyjść do centrum krwiodawstwa, oddać krew, po czym umówić się z lekarzem na zabieg. Żel można podać miejscowo za pomocą strzykawki albo już w całkowitym znieczuleniu podczas operacji - wyjaśnia śląski lekarz. Na razie preparat nie jest jeszcze stosowany, a uczeni szukają inwestorów, którzy chcieliby sfinansować przeprowadzenie niezbędnych badań.

(ew/PAP-Nauka w Polsce) 

Czytaj także

Terapie genowe

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2011 20:10
W "Wieczorze Odkrywców" o nowoczesnych metodach leczenia chorób genetycznych oraz zwalczaniu zakrzepicy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Test krwi zainspirowany Harrym Potterem

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2012 10:55
Twórczość J.K. Rowling, a konkretnie wymyślony przez nią samopiszący dziennik zainspirował naukowców do stworzenia papierowego testu, na którym ukazują się litery, wskazujące na grupę krwi danej osoby.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ranę zatamuje syntetyczny skrzep

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2012 08:59
Dzięki sztucznym płytkom krwi można będzie nie tylko skutecznie tamować krwawienie, ale i skuteczniej przenosić leki - donosi pismo „Advanced materials”.
rozwiń zwiń