Nauka

Odkryto planetę tak wielką, że nie wiadomo, czy jest planetą

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2012 15:01
A kiedy astronomowie nie wiedzą, jak coś zaklasyfikować, można mieć pewność, że to ważne odkrycie.
Kappa Andromedae
Kappa AndromedaeFoto: Subaru Telescope.
Odkryto planetę tak wielką, że nie wiadomo, czy jest planetą
Kiedy astronomowie nie wiedzą, jak coś zaklasyfikować, można mieć pewność, że to ważne odkrycie.
Międzynarodowy zespół badawczy, pracując na Subaru Telescope, odkrył „super-Jowisza”. Obiekt tak wielki, że nie są pewni, czy to jeszcze planeta, czy może już brązowy karzeł, „nieudana gwiazda”. 
Problematyczna planeta znajduje się 170 lat świetlnych od nas. Gwiazda centralna jest tylko 2,5 raza bardziej masywna od planety, a ta ostatnia jest 13 razy większa niż Jowisz. 
Układ Kappa Andromedae stanowi część gromady gwiazd Columba. Ma tylko 30 milionów lat, więc w skali kosmicznej to osesek. To dobra wiadomość dla badaczy, ponieważ młode gwiazdy są wdzięcznym obiektem bezpośrednich obserwacji, zwłaszcza jeśli mają planety. Młode globy są jeszcze gorące i łatwiej je namierzyć w podczerwieni. Tak właśnie odkryto Kappa And b, czyli wielką planetę.
All of this is scientifically significant because according to the way we understand both star formation and planetary formation there are parameters that determine whether objects of certain masses can do certain things, and both Kappa Andromedae and its orbiting super-object sit at interesting places within these parameters. In theory, Kappa And b probably falls just shy of being massive enough to trigger internal fusion--it is right on the brink of potentially becoming a star (hence the speculation that it might be better classified as a brown dwarf).
Najbardziej zaskakujące jest to, że gwiazda w Kappa Andromedae, która jest tylko nieco ponad 2 razy większa od Słońca, jest w stanie utrzymać tak wielką planetę. Subaru Telescope będzie dalej obserwował układ, aby dowiedzieć się więcej na temat zachodzących tam procesów chemicznych i fizycznych.

Międzynarodowy zespół badawczy, pracując na Subaru Telescope, znalazł "super-Jowisza”. Obiekt jest tak wielki, że badacze nie są pewni, czy to jeszcze planeta, czy może już mały brązowy karzeł, czyli "nieudana gwiazda”, w której jądrze, z powodu małej masy, nie "odpaliły" reakcje jądrowe.

Problematyczna planeta znajduje się 170 lat świetlnych od nas. Gwiazda centralna jest tylko 2,5 raza bardziej masywna od planety, a ta ostatnia jest 13 razy większa niż Jowisz. Układ Kappa Andromedae, o którym mowa, stanowi część gromady gwiazd Columba. Ma tylko 30 milionów lat. To dobra wiadomość dla badaczy, ponieważ młode gwiazdy są wdzięcznym obiektem bezpośrednich obserwacji, zwłaszcza jeśli mają planety. Świeże globy są jeszcze gorące i łatwiej je namierzyć w podczerwieni. Tak właśnie odkryto Kappa And b, czyli wielką planetę.

Znalezisko jest ważne z chemicznego punktu widzenia. To planeta tak wielka, że tylko włos dzieli ją od zostania gwiazdą. Najbardziej zaskakuje jednak fakt, że gwiazda w Kappa Andromedae, która jest tylko nieco ponad 2 razy większa od Słońca, potrafi utrzymać tak wielką planetę. Subaru Telescope będzie dalej obserwował układ, aby dowiedzieć się więcej na temat zachodzących tam procesów chemicznych i fizycznych.

(ew/Subaru Telescope)

Zobacz więcej na temat: kappa słońce subaru