Nauka

Pierwszy polski satelita wystartuje w kosmos 21 listopada

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2013 16:35
21 listopada polski satelita naukowy Lem zostanie wystrzelony w kosmos. Wystartuje z Rosji na rakiecie Dniepr. Start drugiego polskiego satelity naukowego - Heweliusza - zaplanowano na 29 grudnia.
Pierwszy polski satelita wystartuje w kosmos 21 listopada
Foto: Dave Halliday/Flickr

Lem i Heweliusz to polskie satelity naukowe, budowane w ramach międzynarodowego programu BRIght Target Explorer Constellation - BRITE. Pracowali nad nimi specjaliści z Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK PAN) i Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN. Przez kilka lat będą prowadzić precyzyjne pomiary najjaśniejszych gwiazd na niebie.

Heweliusza w przestrzeń kosmiczną wyniesie z Chin rakieta Long March 4B. Do tej pory Polacy wystrzelili w kosmos kilkadziesiąt różnych instrumentów, z których kilka do dziś pracuje. Nasi naukowcy nie mieli własnego całego satelity.

Lem i Heweliusz to tzw. nanosatelity, czyli satelity bardzo małych rozmiarów. Ich powierzchnię  pokrywają panele słoneczne. We wnętrzu jest miejsce na teleskop, czujnik położenia gwiazd, elementy służące stabilizacji urządzenia na orbicie, do nadawania sygnałów i odbioru komend, kamerę.
Polskie satelity naukowe powstały we współpracy z Uniwersytetem w Wiedniu, Politechniką w Graz, Uniwersytetem w Toronto i Uniwersytetem w Montrealu. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczyło na ich budowę ponad 14 mln zł.

Zobacz galerię - Dzień na Zdjęciach >>>

PAP/MP

Zobacz więcej na temat: badania kosmos NAUKA
Czytaj także

SETI, czyli poszukiwania pozaziemskich cywilizacji

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2013 14:14
Brytyjscy naukowcy połączyli siły i wspólnie zaczynają szukać sygnałów pozaziemskich cywilizacji. Do współpracy zapraszają także amatorów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cygnus przywiózł prowiant na stację kosmiczną

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2013 16:30
Amerykański statek towarowy Cygnus dotarł do do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) z tygodniowym opóźnieniem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosyjskie satelity będą spadać na Ziemię

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2013 08:00
1 stycznia 2014 r. na Ziemię spadnie rosyjski satelita „Molnia 3- 45”. Jak poinformowała agencja Interfax - to dopiero początek serii upadków tego typu satelitów komunikacyjnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przełomowe odkrycie? Kosmiczne ślady plastiku!

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2013 15:04
Po raz pierwszy w historii astronomowie wykryli w kosmosie ślady plastiku. I nie są to materiały, które pochodzą z Ziemi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nadlatują Drakonidy, meteory z gwiazdozbioru Smoka

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2013 15:34
Można już obserwować pierwsze meteory z roju Drakonidów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska łazikami marsjańskimi stoi

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2013 14:00
To nie żart. Od kilku lat jesteśmy potęgą, jeśli chodzi o budowę studenckich łazików. Zdobywają laury na międzynarodowych konkursach, chociaż za polskimi konstruktorami nie stoją wielkie firmy i pieniądze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Minęła Marsa i zmierza w kierunku Słońca. Nadlatuje kometa stulecia

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2013 11:06
Być może kometę ISON będzie można zobaczyć na niebie gołym okiem. Już dziś określa się ją mianem komety stulecia. Najnowsze badania wskazują, że szanse na zobaczenie komety są większe, niż przypuszczano.
rozwiń zwiń