Nauka

Polskie łaziki marsjańskie mogą znaleźć zastosowanie nie tylko w branży kosmicznej

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2016 10:42
Choć trudno wyobrazić sobie, że budowa łazików marsjańskich będzie komercyjnym przedsięwzięciem, to zastosowane w nich technologie mogą być wykorzystywane na co dzień - np. przez wojsko, policję czy przemysł samochodowy.
W europejskich zawodach łazików marsjańskich European Rover Challenge (ERC), które niedawno odbyły się w Jasionce koło Rzeszowa, polscy studenci zajęli dwa pierwsze miejsca na podium
W europejskich zawodach łazików marsjańskich European Rover Challenge (ERC), które niedawno odbyły się w Jasionce koło Rzeszowa, polscy studenci zajęli dwa pierwsze miejsca na podiumFoto: PAP

- Technologie zastosowane w łazikach mogą być wykorzystywane chociażby w pojazdach autonomicznych czy samochodach samojeżdżących - wskazał student Politechniki Świętokrzyskiej Paweł Strączyński.

Obok misji kosmicznych, roboty sprawdzą się też w wojsku czy policji, gdzie mogą zostać użyte np. do rozbrajania ładunków niebezpiecznych. - Pojazdy mogą być stosowane tam, gdzie zdrowie człowieka mogłoby być bezpośrednio narażone - wyjaśnił.

Atutem polskich pojazdów, które biorą udział w międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich jest prostota.

- Polskie łaziki były budowane w sposób bardzo prosty, często tani, co na konkursie niekoniecznie musi być zaletą, natomiast potem staje się zaletą potencjalnie na rynku, bo są to rozwiązania od razu konkurencyjne cenowo - podkreślił wiceprezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej Mateusz Józefowicz.

Jak dodał, "prostota okazała się siłą w tym przypadku i ten trend się utrzymał dlatego, że polskie łaziki naśladują w pewien sposób swoje rozwiązania - widać, że to jest pewien typ robotów mobilnych".

PAP

Polacy w światowej czołówce

W europejskich zawodach łazików marsjańskich European Rover Challenge (ERC), które niedawno odbyły się w Jasionce koło Rzeszowa, polscy studenci zajęli dwa pierwsze miejsca na podium.

ERC to prestiżowe zawody robotów marsjańskich skonstruowanych przez studenckie zespoły. Są europejską wersją odbywającej się w Stanach Zjednoczonych znanej już w świecie nauki imprezy University Rover Challenge.

- Parę lat temu udało się przełamać pewien stereotyp, według którego w Polsce nie warto, nie można, nie da się realizować projektów kosmicznych, nie da się wygrywać w dziedzinach technologicznych ze światem - oznajmił Mateusz Józefowicz.

Łaziki marsjańskie mogą być także polską wizytówką w branży kosmicznej. Sektor kosmiczny ma rosnące znaczenie dla światowej gospodarki.

Według założeń Polskiej Strategii Kosmicznej w 2030 roku obroty polskich firm sektora kosmicznego mają wynosić co najmniej 3 proc. ogólnych obrotów tej branży w Europie.

Wzrost konkurencyjności polskiego sektora kosmicznego ma zapewnić jego większy udział m.in. w programach Europejskiej Agencji Kosmicznej i programach kosmicznych Unii Europejskiej.

PAP, kk

Zobacz więcej na temat: kosmos technologie
Czytaj także

Polscy inżynierowie zwycięzcami Europejskich Zawodów Łazików Marsjańskich

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2016 19:30
Polskie ekipy młodych inżynierów triumfowały podczas finału Europejskich Zawodów Łazików Marsjańskich w Jasionce niedaleko Rzeszowa. Pierwsze i drugie miejsce zajęły zespoły odpowiednio z Łodzi i z Kielc.
rozwiń zwiń