Nauka

Dlaczego europejski lądownik Schiaparelli roztrzaskał się na Marsie?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2016 12:10
Choć oficjalne przyczyny październikowej katastrofy lądownika mają być znane za dwa tygodnie, już teraz szef Europejskiej Agencji Kosmicznej Jan Woerner przedstawił możliwy przebieg zdarzeń.
Audio
  • Dlaczego europejski lądownik roztrzaskał się na Marsie. Relacja Rafała Motriuka (IAR)
Schiaparelli rozbił się na Marsie
Schiaparelli rozbił się na MarsieFoto: NASA

Jego zdaniem pokładowy komputer lądownika niewłaściwie zbierał dane z otoczenia i błędnie odczytał wysokość. Przez to silniki hamujące włączyły się tylko na trzy sekundy. Był to zbyt krótki czas, by odpowiednio zmniejszyć prędkość. W konsekwencji Schiaparelli z dużą siłą uderzył w powierzchnię Marsa i roztrzaskał się.

Rys. ESA/ATG medialab

Misję ExoMars prowadzą Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) i Agencja Kosmiczna Federacji Rosyjskiej - Roskosmos. 21 listopada przedstawiciele obu organizacji mają podać więcej szczegółów dotyczących katastrofy.

Eksperci spotkają się także po to, by zdecydować, jak będzie wyglądała przyszłość misji. Marsa okrąża bowiem cały czas europejska sonda orbitalna Trace Gas Orbiter (TGO).

Misja ExoMars w założeniach miała mieć dwa etapy. Pierwszy etap obejmował wystrzelenie TGO oraz Schiaparelli. Zostały one wyniesione w kosmos z kosmodromu Bajkonur 14 marca 2016 roku i podróżowały do Marsa wspólnie. Drugi etap miał polegać na wystrzeleniu w roku 2020 lądownika wraz z łazikiem do badań na powierzchni Marsa.

Główne naukowe cele misji to: poszukiwanie potencjalnych śladów życia na Marsie (obecnego albo dawnego, nazwa misji jest właśnie nawiązaniem do tego zadania), badania rozmieszczenia wody na różnych głębokościach, badania powierzchni i zidentyfikowanie potencjalnych zagrożeń dla przyszłej misji załogowej, badania prowadzone pod powierzchnią gruntu, aby lepiej zrozumieć ewolucję Marsa.

Cele technologiczne zaś to: przetestowanie lądowania dużej platformy na Marsie, testowanie wykorzystania energii słonecznej na powierzchni planety, wiercenie w marsjańskim gruncie na głębokość 2 metrów, testowanie rozwiązań dla kolejnych generacji marsjańskich łazików.

IAR, PAP, kk

Zobacz więcej na temat: kosmos Mars NAUKA
Czytaj także

Lądownik Schiaparelli rozbił się o powierzchnię Marsa i mógł wybuchnąć

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2016 21:31
Zdjęcia przesłane przez sondę NASA wskazują, że lądownik spadł na powierzchnię Marsa z wysokości 2-4 kilometrów i uległ zniszczeniu. Kontakt z Schiaparellim stracono w środę ok. 50 sekund przed oczekiwanym lądowaniem.
rozwiń zwiń