Nauka

Europejski orbiter TGO rozpoczyna poszukiwania wody na Marsie

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2016 09:29
TGO - Trace Gas Orbiter - docelowo ma badać atmosferę Marsa. Ale zacznie od czego innego.
Audio
  • Orbiter TGO rozpoczyna badania na Marsie. Relacja Rafała Motriuka (IAR)
TGO
TGOFoto: ESA

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

Specjalny detektor neutronów będzie sprawdzać, w jaki sposób i z jaką prędkością neutrony wybijane są z powierzchni czerwonej planety. To może dać informacje na temat ewentualnych złóż wodnego lodu na głębokości do dwóch metrów.

Inne instrumenty przeprowadzą testowe obserwacje. Chodzi przede wszystkim o poszukiwania w atmosferze metanu. Na Ziemi jest to gaz, który produkują organizmy i teoretycznie obecność metanu może wskazywać na istnienie na Marsie życia.

Misję ExoMars prowadzą Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) i Agencja Kosmiczna Federacji Rosyjskiej - Roskosmos.

Misja w założeniach miała mieć dwa etapy.

Pierwszy etap obejmował wystrzelenie TGO oraz europejskiego lądownika Schiaparelli. Zostały one wyniesione w kosmos z kosmodromu Bajkonur 14 marca 2016 roku i podróżowały do Marsa wspólnie. Schiaparelli jednak rozbił się w trakcie operacji lądowania na Marsie.

Drugi etap misji ma polegać na wystrzeleniu w roku 2020 lądownika wraz z łazikiem do badań na powierzchni Marsa.

Główne naukowe cele misji to: poszukiwanie potencjalnych śladów życia na Marsie (obecnego albo dawnego, nazwa misji jest właśnie nawiązaniem do tego zadania), badania rozmieszczenia wody na różnych głębokościach, badania powierzchni i zidentyfikowanie potencjalnych zagrożeń dla przyszłej misji załogowej, badania prowadzone pod powierzchnią gruntu, aby lepiej zrozumieć ewolucję Marsa.

Cele technologiczne zaś to: przetestowanie lądowania dużej platformy na Marsie, testowanie wykorzystania energii słonecznej na powierzchni planety, wiercenie w marsjańskim gruncie na głębokość 2 metrów, testowanie rozwiązań dla kolejnych generacji marsjańskich łazików.

Fot. Pline/Wikimedia Commons/CC

IAR, PAP, kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA kosmos Mars
Czytaj także

Czy można "wyprodukować" atmosferę na Marsie?

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2016 10:30
W ciągu kilkudziesięciu lat człowiekowi udało się zmienić skład atmosfery na Ziemi. Czy jest możliwe, że uda się nam stworzyć warunki do życia na Marsie?
rozwiń zwiń