Nauka

Okulary szczęścia?

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2007 10:06
Pstryk.. i patrzysz na świat przez różowe okulary.

 

 


Pstryk.. i patrzysz na świat przez różowe okulary. Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego opracowali okulary, które za naciśnięciem guzika stopniowo zmieniają barwę. Nowa technologia jest znacznie tańsza niż podobna,  stosowana do tej pory w tzw. inteligentnych oknach.

Grupa naukowców pod kierownictwem prof. Chunye Xu z Uniwersytetu Waszyngtońskiego zaprezentowała polimer, który może zmieniać stopień przezroczystości pod wpływem impulsu elektrycznego. Impuls taki w prototypie okularów pochodzi z małej bateryjki.

Nowe okulary mają zastąpić stosowane do tej pory tzw. okulary fotochromowe. Fotochromy ciemnieją pod wpływem promieniowania ultrafioletowego dzięki powłoce, w której zachodzi odpowiednia reakcja chemiczna. Dzieje się tak pod warunkiem, że światło pada pod odpowiednim kątem. Zdarza się, że przy słabym świetle fotochromy ciemnieją za bardzo i nijak nie można wpłynąć na ich stopień przyciemnienia. Taką możliwość będą mieli motocykliści, rowerzyści i narciarze, którzy wkrótce założą okulary z bateryjką.

Okulary według pomysłu prof. Xu pokryte są warstewką specjalnego polimeru. Prąd z doczepionej bateryjki zegarkowej potrzebny jest do zmiany intensywności koloru. Szkła zaprezentowanego przez naukowców prototypu okularów przechodzą płynnie od przezroczystości do ciemnego niebieskiego.

Wkrótce jednak będzie można założyć również przysłowiowe różowe okulary i na dodatek za pomocą małego guziczka decydować o tym, kiedy chcemy widzieć świat w różowych barwach. Naukowcy pracują nad pełną gamą kolorów. Prof. Xu wyjaśnia, że jest to kwestia dodania kilku dodatkowych odgałęzień do struktury polimeru. Jej zespół opracował już szkła niebieskie, czerwone i żółte. Kombinacja tych powłok pozwoli na otrzymanie dowolnej barwy. Można do nich dorzucić powłokę anty-UV, ponieważ warstewki polimeru nie mają takich własności.

Patenty dla nowych okularów zostały już przyznane. Prof. Xu szacuje, że ze względu na niedrogi materiał, będzie to wydatek zbliżony do ceny zwykłych szkieł przeciwsłonecznych. Co więcej, nowa technologia może też zawojować rynek tzw. inteligentnych okien przyciemnianych. Polimer naukowców z Waszyngtonu zastąpiłby w tym wypadku kosztowne warstwy ciekłokrystaliczne i powłoki z tlenków nieorganicznych, które dodatkowo wymagały częstego doładowywania prądem. W nowej technologii do zmiany barwy wystarczy pojedynczy impuls elektryczny.

Agnieszka Labisko

Zobacz więcej na temat: Waszyngton
Czytaj także

Inteligentna substancja z oleju po smażeniu frytek

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2010 08:27
Wynaleziono inteligentną substancję do pokrywania dachów, wytwarzaną ze zużytego oleju po smażeniu frytek. Jej stosowanie może pomóc ograniczyć rachunki - zimą za ogrzewanie, latem za klimatyzację.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Genialny wynalazek studentki ratuje życie na Haiti

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2010 13:50
Studentka słynnej uczelni MIT (Massachusetts Institute of Technology) skonstruowała pompę, która pomaga w gojeniu rozległych ran ofiar trzęsienia ziemi na Haiti.
rozwiń zwiń
Czytaj także

TECHNOlogie

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2007 09:00
Nowoczesne technologie - zgubią nas czy ułatwią życie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bezprzewodowy świat

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2010 11:09
W jakim kierunku i tempie będzie przebiegał rozwój technologii bezprzewodowych?
rozwiń zwiń
Czytaj także

USB dla aktywnych

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2009 17:47
Ochrona przed wstrząsami i wodą
rozwiń zwiń