Nauka

Kluczowy europejski satelita obserwacyjny Sentinel-2B jest już na orbicie

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2017 09:04
Satelita Sentinel-2B został wystrzelony z bazy kosmicznej Kourou w Gujanie Francuskiej. Wcześniej na orbicie umieszczono jego bliźniaka - Sentineka-2A.
Audio
  • Sentinel-2B na orbicie. Relacja Rafała Motriuka (IAR)
Sentinel-2B
Sentinel-2BFoto: ESA

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

Sentinel (pol. strażnik, wartownik) to seria europejskich misji kosmicznych o charakterze teledetekcyjnym. Misje są częścią programu Copernicus, zainicjowanego i finansowanego przez Unię Europejską. Nadzór technologiczny nad budową satelitów i instrumentów Sentinel sprawuje Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).

W odróżnieniu od wcześniejszych misji ESA (ERS-1, ERS-2 i Envisat), misje Sentinel nie mają charakteru naukowego (eksperymentalnego), lecz operacyjny. Ich zadaniem jest systematyczne i rutynowe dostarczanie danych teledetekcyjnych dla darmowych usług świadczonych obywatelom Unii Europejskiej poprzez szereg inicjatyw rozwijanych w ramach programu Copernicus.

Sentinel-2B ma dużą kamerę do obserwacji. Działa ona w zakresie światła widzialnego i podczerwonego. Satelita, razem z Sentinel-2A, będzie dostarczał - planowo co pięć dni - obraz całej Ziemi. Posłuży on m.in. do obserwowania, gdzie osuwa się ziemia. Ma wspomagać rolników i ekipy ratowników tuż po katastrofach naturalnych. Przyda się też ekologom i wulkanologom.



IAR, Wikipedia, kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA kosmos esa
Czytaj także

Specjalny chwytak polskich inżynierów pomoże w łapaniu kosmicznych śmieci

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2017 08:43
Według szacunków wokół Ziemi krąży kilkadziesiąt tysięcy obiektów większych niż 10 cm, mogących zagrozić bezpieczeństwu misji kosmicznych.
rozwiń zwiń