Nauka

Czysta elektrownia węglowa

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2010 12:47
W Szkocji ma powstać węglowa elektrownia, która nie będzie emitować CO2 do atmosfery.

W Szkocji ma rozpocząć się dziś budowa pierwszej brytyjskiej elektrowni węglowej, która będzie na miejscu wyłapywać emitowany dwutlenek węgla. Zdaniem niektórych ekspertów takie elektrownie pomogą w walce ze zmianami klimatu, ekolodzy są jednak innego zdania.

Elektrownia ma powstać w miejscowości Hunterston niedaleko Glasgow. Firma Ayrshire Power ma dziś złożyć podanie o zezwolenie na budowę na ręce szkockich władz.
Zdaniem projektodawców nowoczesny system CCS, czyli tak zwanej sekwestracji dwutlenku węgla, będzie bardzo skuteczny: 90 procent tego gazu będzie można wyłapać na miejscu, a potem wtłoczyć go pod ziemię, tak by nigdy nie dostał się on do atmosfery. Elektrownia ma zasilać trzy miliony gospodarstw domowych. Juliet Swann z organizacji Przyjaciele Ziemi ma jednak poważne wątpliwości".

„Może się wydawać, że to jest czysta technologia, ale w rzeczywistości mamy ciągle do czynienia z brudnym węglem" - mówi.

Inni ekolodzy zwracają uwagę na wysokie koszty systemów CCS oraz niedostateczne ich zdaniem testy dotyczące przechowywania CO2 pod ziemią. Szkockie władze mogą jeszcze zablokować budowę elektrowni.

Eksperymentalne systemy sekwestracji dwutlenku węgla wprowadzono już np. w USA, Niemczech czy Australii.

Czytaj także

Wielki protest ekologów. "Bla, bla. Czas działać"

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2009 15:40
Kilkadziesiąt tysięcy ekologów demonstruje w Kopenhadze domagając się radykalnych działań w obronie klimatu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korzyści z handlu emisjami CO2

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2010 06:23
Szkoły, szpitale i inne budynki użyteczności publicznej w całym kraju będą ocieplane za pieniądze z handlu emisjami dwutlenku węgla.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czysta energia z "brudnego" węgla

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2010 06:23
Jak wyprodukować czystą, ekologiczna energię z węgla? Odpowiedzi na to pytanie będę szukać naukowcy z Akademii Górniczo Hutniczej. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przekazało na badania nowych technologii osiemdziesiąt milionów złotych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tak - dla elektrowni wiatrowej

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2010 16:52
Większość osób uczestniczących w niedawnym referendum w Orchowie w powiecie słupeckim opowiedziała się za budową elektrowni wiatrowej...
rozwiń zwiń