Nauka

Światowy Zjazd Inżynierów Polskich

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2010 20:10
W Polsce jest blisko 500 tysięcy inżynierów. Na świecie pracuje kilka milionów polskich inżynierów. Kilkuset z nich wymieniało doświadczeniami oraz wiedzą na Pierwszym Światowym Zjeździe Inżynierów Polskich w Warszawie.
Audio
  • O Pierwszym Światowym Zjeździe Inżynierów Polskich w Warszawie

Spotkaniu przewodziło hasło: Inżynierowie Ojczyźnie i Światu. Przez trzy dni ponad 300 polskich inżynierów wykształconych i pracujących w kraju i poza jego granicami u uczestniczyło w sesjach przygotowanych w ramach zjazdu.

Kilkoro z nich odwiedziło także studio radiowej Jedynki i opowiedziało o tym, co działo się na zjeździe. W rozmowie z Krzysztofem Michalskim zdradzili skąd wziął się pomysł na zorganizowanie takiego spotkania. Podjęli także temat kształcenia polskiej młodzieży w kierunkach technicznych.

Jak tłumaczyła w „Wieczorze Odkrywców” prezes Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Ewa Mańkiewicz-Cudny pomysł zrodził się podczas rozmowy rektora Politechniki Warszawskiej z prezesem Rady Polskich Inżynierów w Ameryce Północnej. - Obaj dostrzegli potrzebę wymiany poglądów i dyskusji między inżynierami pracującymi w Polsce i poza granicami kraju - stwierdziła podczas rozmowy prezes Mańkiewicz-Cudny.

- Kiedy w 2008 roku w mediach przetoczyła się fala krytyki dotycząca zacofania technologicznego polskiej gospodarki winą za to obarczono między innymi inżynierów, a także system kształcenia na kierunkach technicznych – tłumaczył na antenie Jedynki Włodzimierz Kurnik, rektor Politechniki Warszawskiej. Rektor uznał, że polskim inżynierom posłuży kontakt z ich kolegami "po fachu", którzy pracują poza granicami kraju.

Podobne myśli miał Andrzej Nowak, prezes Rady Polskich Inżynierów w Ameryce Północnej , który stwierdził, że zacieśnienie kontaktów między inżynierami pracującymi w Polsce i polonijnym środowiskiem inżynierów pracujących w Stanach Zjednoczonych przyczyni się do upowszechniania w świecie polskiej myśli technicznej oraz polskich produktów i usług.

Stąd jednym z tematów poruszonych podczas sesji plenarnych był transfer wiedzy i technologii do gospodarki. Polscy inżynierowie pracujący za granicą zaprezentowali  jak działa w ich krajach system współpracy nauki z  biznesem wskazując możliwości wykorzystania w Polsce sprawdzonych wzorców. Na zjeździe nie zabrakło także miejsca na dyskusję dotyczącą kształcenia młodych studentow.

Relacja uczestników pierwszego Światowego Zjazdu Inżynierów Polskich w „Wieczorze Odkrywców”. Rozmawiał Krzysztof Michalski.

Czytaj także

CyberRyba prosto z Polski

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2010 16:21
Młodzi wynalazcy nagrodzeni w konkursie „Młodzi innowacyjni 2010” za podwodnego robota mobilnego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Fabryka Inżynierów XXI w."

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2010 13:16
Już w 2013 roku planowane jest otwarcie najnowszej inwestycji Politechniki Łodzkiej - Centrum Technologii Informatycznych i "Fabryki Inżynierów XXI wieku".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polski inżynier pilnie poszukiwany

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2010 19:15
Nasi konstruktorzy są doceniani na całym świecie.
rozwiń zwiń