Nauka

Polak, który przewidział powstanie telewizji

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2010 15:17
Pomysły Juliana Ochorowicza wyprzedzały możliwości techniczne epoki, w której żył.
Audio

Polski naukowiec przewidział rozwój telewizji, choć w jego czasach nikt nawet nie znał takiego słowa. Chociaż dzisiaj jest postacią zapomnianą.
 
Julian Ochorowicz, którego 160 rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku, był znaną postacią w polskich i francuskich kręgach naukowych w drugiej połowie XIX w. i na początku XX stulecia. Zdaniem inżyniera Jerzego Jasiuka, wiele jego myśli należy określić mianem pionierskich. Na przykład ogłoszenie w magazynie „Kosmos” możliwości przekazywania obrazów na odległość, wykorzystując do tego prosty układ przewodowy – twierdzi gość „Wieczoru Odkrywców”. I dodaje, że Ochorowicza uważa się za genialnego wynalazcę, którego idee przyczyniły się do późniejszych odkryć w dziedzinie przesyłu obrazu i głosu.
 
Julian Ochorowicz był człowiekiem renesansu i zajmował się wieloma dziedzinami wiedzy, nie tylko techniką. Pasjonowała go również psychologia i filozofia. Zajmował się także hipnozą, telepatią, mediumizmem - które badał ze stanowiska naukowca.
 
Przeprowadzał doświadczenia w zakresie parapsychologii. –  Mieszkał kilkanaście lat w Wiśle, w której prowadził badania mediumiczne z polskim medium Stanisławą Tomczykówną – wspomina Igor Strojecki, cioteczny prawnuk Ochorowicza. Jego idee daleko wykraczały poza granice pojmowania innych reprezentantów świata nauki, przez co czuł się niedoceniony i rozgoryczony.
 
Prowadził Krzysztof Michalski

(pp/ag)

Czytaj także

Nie wytrzymała konkurencji z telewizją. Ma 65 lat

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2009 08:48
65 lat temu, 1 grudnia 1944 roku na ekranach kin po raz pierwszym ukazała się Polska Kronika Filmowa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia świata widziana przez pryzmat uczuć

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2010 14:07
O tym co daje spojrzenie na historię przez pryzmat psychologii i antropologii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na niestandardową terapię powinna być zgoda

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2010 16:26
Zgoda zarówno ośrodka akademickiego jak i komisji etycznej. Na działania niestandardowe nie ma prawa.
rozwiń zwiń