Nauka

Kto się boi internetu?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2011 13:10
Czy publikacja tajnych dokumentów przez portal WikiLeaks przyniosła szkodę internetowi? Bo rządy, także te demokratyczne, mogą chcieć bardziej kontrolować sieć.
Audio

Działalność Juliena Assange'a wywołała dyskusję nad granicami wolności słowa, dochodzenia do prawdy i stosowania cenzury.

- Julien Assange jest bohaterem walczącym przeciwko cenzurze. On porusza się ścieżkami internetowymi nie do końca legalnymi, ale robi to w imię wyższych celów – powiedział Jarosław Giziński z "Newsweeka".

Nie wszyscy mają o nim jednak takie dobre zdanie. Wielu uważa go za hakera i niebezpiecznego kryminalistę, są też tacy, którzy oceniają go jako intryganta łaknącego sławy. Sam o sobie mówi, że walczy o prawo do prawdy. Wokół niego i jego Wikileaks utworzył się cybernetyczny kult.

- Bezwzględne prawo do prawdy musi jednak podlegać podstawowym prawom etycznym – zauważa Wiktor Świetlik, dyrektor Centrum Monitoringu i Wolności Prasy.

Jego zdaniem Assange powinien się zastanowić nad tym, czy to co zrobił nie było szkodliwe.

Według Marcina Terlikowskiego, z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, jego działanie przyniosło szkodę internetowi, gdyż rządy, także te demokratyczne, mogą chcieć go bardziej kontrolować.

- Może być teraz ciężej patrzeć na ręce urzędnikom – podkreślił.

Po cenzurę sięgają jednak najbardziej państwa niedemokratyczne, jak np. Chiny, Kuba czy Białoruś. Pekin niedawno zablokował hasło Egipt. Przywódcy światowych reżimów zdają sobie sprawę z potencjału, jaki kryje się w sieci. Ludzie mogą wtedy zobaczyć, że tych, którzy myślą jak oni, jest wielu. A to nie podoba się tym, którzy dążą do zatomizowanego społeczeństwa.

Dziś w Jedynce przez cały dzień staramy się odpowiedziec na pytanie, jak internet zmienia świat i jak wpływa na więzy społeczne?

Zapraszamy do słuchania Raportu Jedynki - Ludzie, gospodarka, finanse, media.

(pp)

Aby wysłuchać całą rozmowę, wystarczy kliknąć "Kto się boi internetu?" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.
Magazynu "Z kraju i ze świata" można słuchać w dni powszednie po godz. 12:05

Czytaj także

Strona WWW jak gazeta "papierowa"

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2010 16:38
Gazeta wydawana w Internecie musi być rejestrowana sądownie, tak jak prasa "papierowa" - podkreślił w środę Sąd Najwyższy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Władze Egiptu blokują internet: Facebook, Twitter, YouTube, Google, Hotmail

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2011 07:50
Przerwy w działaniu internetu, które nastąpiły w Egipcie są związane z próbami utrudnienia komunikacji pomiędzy organizatorami masowych protestów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: masy nowych na Facebooku, Twitterze, vkontakte.ru

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2011 05:00
Coraz popularniejsze są blogi: m.in.LiveJournal. Opozycja podkreśla, że internet to ostoja niezależnych mediów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świat bez internetu - to niemożliwe!

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2011 18:57
Nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie świata bez internetu - ani pracy, ani nauki, ani naszego życia towarzyskiego
rozwiń zwiń