Nauka

Brazylia: elektrownia-gigant

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2011 03:00
Władze Brazylii mimo sprzeciwu ekologów i Indian, zgodziły się na budowę gigantycznej elektrowni wodnej, która zaspokoi ponad 10 procent zapotrzebowania kraju na energię.

 Elektrownia Belo Monte będzie trzecią największą siłownią wodna na świecie, dając 11,2 tysiąca megawatów energii.

 
Zostanie zbudowana na rzece Xingu w Amazonii, na zachodzie kraju. Obszar, jaki zostanie zatopiony by spiętrzyć wody rzeki, obejmie ponad pół tysiąca kilometrów kwadratowych i wymusi przesiedlenie 16 tysięcy ludzi. 


Od początku prac nad elektrownią protestowali przeciwko niej ekolodzy, Indianie, grupy obrony praw człowieka oraz Kościół katolicki. Wśród protestujących przeciw budowie jest między innymi znany reżyser James Cameron. Rząd wskazuje, że budowa elektrowni jest strategiczna dla bezpieczeństwa energetycznego państwa. 

(iar)

Czytaj także

Gigantyczna awaria elektrowni. Pół kraju nie ma prądu

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2009 07:38
Awaria w gigantycznej elektrowni wodnej Itaipu w nocy z wtorku na środę pozbawiła prądu dużą część Brazylii w tym dwie największe metropolie Rio de Janeiro i Sao Paulo - powiadomił brazylijski minister ds. górnictwa oraz energetyki Edison Lobao.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zapora w Czorsztynie

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2010 06:24
Elektrownia wodna w Czorsztynie zaopatruje w energię rocznie osiemnaście i pół tysiąca gospodarstw domowych. Zyskują na tym okoliczni mieszkańcy i prawie cała przyroda. Prawie, ponieważ stopniowo giną drobne płazy i endemiczne dla Pienin gatunki roślin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ranking energii odnawialnej

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2011 06:22
Ranking Związku Powiatów Polskich to jedyny w Polsce ranking przygotowywany na bieżąco przez ekspertów w trybie on line. Udział jest bezpłatny, a uczestniczyć w nim mogą wszystkie gminy, powiaty i miasta na prawach powiatu z całego kraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szwajcaria porzuca atom. Wszystkie elektrownie zostaną zamknięte

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2011 22:10
Wybrany przez szwajcarski rząd scenariusz zakłada zamykanie starych elektrowni jądrowych. Do 2020 roku mają być wyłączone trzy najstarsze.
rozwiń zwiń