Nauka

Sojuzy nie lecą. Czy ISS opustoszeje?

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2011 12:40
Po katastrofie statku Progress, Rosjanie zawieszą program Sojuz. Tymczasem Sojuz to jedyny pojazd, który może zawieźć załogę na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Co dalej?

Eksplozja podczas startu statku Progress, która miała miejsce w zeszłym tygodniu, wprowadziła sporo zamieszania do światowej astronautyki. ISS może zostać opuszczona przez astronautów. 

Progress był wprawdzie bezzałogowy, ale rakieta, która go wynosiłą na orbitę, jest niemal identyczna z wersją załogową. Wypadek nastąpił podczas trzeciego etapu odłączania rakiety od pojazdu, który wydarzył się zbyt wcześnie. Roskosmos prowadzi teraz dochodzenie, mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa, los misji załogowych stoi jednak pod znakiem zapytania

NASA przyjęło wypadek Progresa z dużą ostrożnością. Agencja liczy, że Rosjosmos rozwiąże problem z rakietą. - Jeśli nie będziemy zadowoleni z rozwiązania, oczywiście, nie wyślemy Sojuzem naszych astronautów - mówi Michael Suffredini, który koordynuje badania na ISS z ramienia NASA. 

Opuszczenie ISS może wydarzyć się w listopadzie, jeśli Rosjanie nie rozwiążą do tego czasu problemów z rakietą. Na ISS znajdują się w tej chwili 3 osoby: Amerykanin Michael Fossum, Rosjanin Sergiej Wołkow i Japończyk Satoshi Furukawa. Mają oni do sypozycji Sojuza TMA-02M, który jest zadokowany przy ISS. Mogliby przedłużyć swój pobyt do stycznia, ale ryzyko lądowania zimą jest zbyt duże. Właśnie dlatego listopad to dla NASA ostateczny termin. 

ISS była zamieszkiwana nieprzerwanie od 11 lat. Czy teraz stanie się kosmicznym statkiem-widmo? Cała nadzieja w kapsule Dragon, ale ta pod koniec 2011 roku dopiero rozpocznie testy (w listopadzie ma mieć miejsce eksperymentalne dokowanie do ISS).

Co ciekawe, komercyjny projekt amerykańskiej firmy SpaceX spotkał się z oporem ze strony Rosjan, którzy nie dowierzają, że Dragon będzie bezpieczny. - Na razie nie mamy dowodów na to, że Dragon spełnia wymogi bezpieczeństwa - powiedział Aleksiej Krasow, szef wydziału astronautyki w Roskosmosie. Amerykanie uznali osąd Krasowa za zbyt wczesny i umotywowany politycznie. Wiadomo, Rosja niechętnie straci monopol na loty załogowe na ISS. Jaka przyszłość czeka Stację?

(ew/discovery.com)

Zobacz więcej na temat: firma NASA Rosja
Czytaj także

Kosmonauci ewakuowani ze stacji kosmicznej

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2011 13:00
Z powodu kosmicznych śmieci, sześciu astronautów w dwóch kapsułach Sojuz, opuściło Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy nauka zostanie uziemiona?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2011 14:00
Koniec epoki promów kosmicznych oznacza mniejszą ilość eksperymentów przeprowadzanych w kosmosie. Czy nauka wróci na Ziemię? Kto będzie latał na orbitę?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosja ma monopol w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2011 12:40
Od dziś Rosja będzie miała monopol na załogowe loty w kosmos. Po lądowaniu amerykańskiego wahadłowca "Atlantis" Stany Zjednoczone przez wiele lat nie będą zdolne do wynoszenia ludzi w kosmiczną przestrzeń.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W listopadzie prywatny statek zadokuje do ISS

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2011 18:55
Space Exploration Technologies (SpaceX) zaplanowało kolejny lot swojej kapsuły Dragon. 30 listopada Dragon opuści Ziemię, aby po krótkim locie przycumować do ISS. Po raz pierwszy w historii zrobi to prywatna firma.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosja: starty Sojuzów zawieszone po wypadku w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2011 09:12
Starty rakiet Sojuz zostały wstrzymane do odwołania - poinformowała rosyjska agencja kosmiczna po wypadku statku Progress, który spłonął w atmosferze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dragon poleci na ISS 30 listopada

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2011 12:08
To już pewne. Znamy datę pierwszego lotu komercyjnego zespołu rakiety Falcon 9 i kapsuły Dragon na Międzynarodową Stację Kosmiczną - potwierdziły oficjalnie NASA i korporacja SpaceX.
rozwiń zwiń