Nauka

Powstał pierwszy polski procesor: "Warszawa"

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2011 16:12
W czteroosobowej firmie w Piszu powstało urządzenie, które w najbliższych dniach zostanie zamontowane w pierwszym zakładzie.
Powstał pierwszy polski procesor: Warszawa
Foto: Glow Images/East News

Prezes firmy Marcin Kwiatkowski powiedział, że prace nad stworzeniem procesora trwały od kwietnia do grudnia, a zasady działania tego układu scalonego obmyślały, obok Kwiatkowskiego, jeszcze trzy osoby.

- Stworzony przez nas procesor będzie mógł znaleźć szerokie zastosowanie zarówno w firmach produkcyjnych, jak i w rolnictwie czy gospodarstwach domowych w tzw. inteligentnym domu. Umożliwia on pracę nie - jak dotychczasowe procesory - osobom wysoko wykwalifikowanym, lecz wszystkim, którzy orientują się w programowaniu Java, czyli naprawdę dużym rzeszom ludzi - powiedział Kwiatkowski i podkreślił, że niewątpliwą zaletą procesora "Warszawa" jest też jego niska cena - ok. 100 zł.

Kwiatkowski znalazł już pierwszą firmę, która jest zainteresowana nowym procesorem. Jeszcze w grudniu zostanie on zamontowany w fabryce produkującej pelet - ekologiczne paliwo z odpadów drzewnych - w Piszu i będzie służył do tzw. monitoringu analitycznego menagerom firmy.

Test bojowy

- Zbudowaliśmy urządzenie oparte o procesor "Warszawa", które będzie podłączone do liczników mediów (woda, prąd, gaz), do wag i innych sterowników PLC, do czujników o najrówniejszym zastosowaniu od pomiaru przepływu prądu do pomiaru stężenia gazów.
System umożliwi podgląd na żywo stanu poszczególnych czujników oraz sporządzanie analiz z zadanego okresu czasu. Analizy umożliwiają kierownictwu firmy szybką weryfikację np. przełożenia obciążenia silników linii produkcyjnej na ilość wyprodukowanego produktu, a w przypadku budynków na dokładną analizę, kiedy i gdzie zużyto kosztowne zasoby mediów - tłumaczył Kwiatkowski.

Prezes firmy, która wyprodukowała procesor, przyznał, że zamontowanie "Warszawy" w piskiej fabryce będzie jej testem bojowym - w zależności od efektów pracy procesora nie wyklucza wprowadzenia w nim zmian.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Obecna specyfikacja procesora Warszawa to: architektura procesora: 32 bitowa; zegar systemowy: 700MHz (prototyp 66MHz); pamięć Cache: 4KB; stack RAM: 512B; obsługa portów: GPIO; 32 bitowa szyna peryferii, umożliwiającą podłączenie do 128 urządzeń.

Firma, która wyprodukowała procesor "Warszawa", istnieje od 2009 roku i jest producentem oprogramowania w zakresie systemów dla firm oraz systemów połączonych z elektroniką. Założyciel i właściciel firmy Marcin Kwiatkowski w 2005 roku zajął 2. miejsce na międzynarodowym konkursie programistycznym JavaMasters w kategorii "Profesjonalista", jest półfinalistą z 2009 roku międzynarodowego konkursu Microsoft ImagineCup w kategorii Design Competition.

sm

Czytaj także

Procesor - serce komputera

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2011 20:00
- Zadaniem procesora jest przetwarzanie informacji i rozdzielanie rozkazów. Rozkazem jest każda informacja, która jest podawana do komputera - mówił Grzegorz Glonek z magazynu Chip.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Drewniany komputer

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2011 12:00
Schemat procesora tego komputera zostanie stworzony prawie wyłącznie przy użyciu drewnianych elementów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mała rzecz, która całkowicie odmieniła świat

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2011 10:53
To, co stanie się w ciągu następnych 40 lat, będzie większą rewolucją niż postęp z ostatnich 10 tysięcy lat.
rozwiń zwiń