Nauka

Curiosity nareszcie się toczy!

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2012 00:01
Łazik Curiosity wykonał pierwszy przejazd po powierzchni Marsa. Sensor wiatru wciąż nie działa, ale to "odosobniony zawód", donosi NASA.
Audio
1 plik
Ślady kół Curiosity po pierwszym przejeździe
Ślady kół Curiosity po pierwszym przejeździeFoto: NASA/JPL.
Curiosity nareszcie się toczy!
Łazik Curiosity wykonał pierwszy przejazd po powierzchni Marsa.
Robot, który wylądował na Czerwonej Planecie 2 tygodnie temu, pokonał krótki dystnas, aby sprawdzić, czy wszystkie jego koła pracują prawidłowo. Pracują.
Łazik ma pokonać co najmniej 20 km, ale każda wielka podróż zaczyna się od małego kroku - w tym wypadku: przejazdu. Curiosoty okonał 4,5 m, a następnie zrobił zdjęcie swoim śladom. Manewr trwał około 5 minut.
Pierwsza poważna naukowa wycieczka, którą podejmie, obejmie dystans 400 m, a jego celem będzie miejsce, które naukowcy nazwali Glenelg. Zdjęcia satelitarne wskazują, że spotykają się tam ze sobą trzy różne formacje skalne. Naukowcy NASA bardzo chcę to zobaczyć na włąsne - to znaczy Curiosity - oczy.
Dzisiaj rano świat obiegła wiadomość o awarii na pokładzie Curiosity. Nie działą sensor do pomiaru wiatru. Ekipa nadzorująca misję podkreśla, że nie jest to duży problem i wpłynie jedynie na pogorszenie się niektórych pomiarów pogodowych, ale im nie przeszkodzi.
Nie wiadomo ciągle, co się stało. Inżynierowie podejrzewają, że podczas lądowania jakiś kamień z powierzchni mógł dostać się do przewodów i je uszkodzić.NASA okresla awarię jako odosobniony wypadek. Poza sensorem, wszystko działa wspaniale.
Javier Gomez-Elvira, który jest głównym naukowcem pracującym na uszkodzonej stacji meteorotlogicznej na pokładzie Curiosity (Rover Environmental Monitoring Station - REMS), wciąż ma nadzieję, że problem uda się pokonać. - Pracujemy nad odzyskaniem funkcjonalności w największym możliwym stopniu - mówi.

Robot, który wylądował na Czerwonej Planecie 2 tygodnie temu, pokonał krótki dystans, aby sprawdzić, czy wszystkie jego koła pracują prawidłowo i jak się okazało wszystko działa.

Łazik ma pokonać co najmniej 20 km, ale każda wielka podróż zaczyna się od małego kroku, w tym wypadku: przejazdu. Właśnie dlatego Curiosity pokonał 4,5 m, a następnie zrobił zdjęcie swoim śladom. Manewr trwał około 5 minut.

Pierwsza poważna naukowa wycieczka, na którą się uda, obejmie dystans 400 m, a jego celem będzie miejsce, które naukowcy nazwali Glenelg. Zdjęcia satelitarne wskazują, że spotykają się tam ze sobą trzy różne formacje skalne. Naukowcy NASA bardzo chcą to zobaczyć na własne - to znaczy Curiosity - oczy.

W środę rano świat obiegła wiadomość o awarii na pokładzie Curiosity. Nie działa sensor do pomiaru siły wiatru. Ekipa nadzorująca misję podkreśla, że nie jest to duży problem i wpłynie jedynie na pogorszenie się niektórych pomiarów pogodowych, ale na pewno im nie przeszkodzi.

Nie wiadomo jeszcze, co się stało. Inżynierowie podejrzewają, że podczas lądowania jakiś kamień z powierzchni mógł dostać się do przewodów i je uszkodzić. NASA określa awarię jako "odosobniony zawód". Poza sensorem, wszystko działa wspaniale.

Javier Gomez-Elvira, który jest głównym naukowcem pracującym na uszkodzonej stacji meteorologicznej na pokładzie Curiosity (Rover Environmental Monitoring Station - REMS), wciąż ma nadzieję, że problem uda się pokonać. - Pracujemy nad odzyskaniem funkcjonalności w największym możliwym stopniu - mówi.

(ew/BBC)

Czytaj także

Załóż okulary. 3D prosto z Marsa

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2012 11:00
James Cameron pewnie jest zachwycony. NASA udostępnia zdjęcia z Marsa także w formacie 3D.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe zdjęcia Marsa. "Wygląda jak część Ameryki"

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2012 09:14
Amerykański łazik Curiosity nadesłał z Marsa pierwsze szczegółowe zdjęcia powierzchni tej planety. Zdaniem naukowców marsjański teren wygląda jak niektóre rejony południowego zachodu USA.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Indie idą w ślady USA. Wyślą na Marsa bezzałogowy statek

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2012 13:03
Zapowiedział to premier tego kraju Manmohan Singh w przemówieniu z okazji obchodów 65. rocznicy odzyskania niepodległości od Wielkiej Brytanii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Curiosity" bada Marsa. Wybrał skałę do analizy

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2012 12:07
Niewielki beżowy kamyk w kształcie piramidy ma już swą nazwę N165 i jest na celowniku łazika.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Curiosity bada marsjańskie skały laserem

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2012 13:52
Pierwszym celem badawczym łazika był rdzawy kamień wielkości piłki do tenisa. Z odległości dwóch i pół metra strzelił w niego 30 razy w ciągu 10 sekund.
rozwiń zwiń
Czytaj także

NASA wysyła na Marsa kolegę Curiosity

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2012 09:50
Łazik InSight będzie następną marsjańską misją NASA- na Czerwonej Planecie ma wylądować w 2016 roku. Ma zagłębić swoje sondy we wnętrze Marsa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marsjańska misja. Łazik Curiosity ma awarię

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2012 09:25
Stacja pogodowa łazika, która mierzy między innymi: siłę wiatru, temperaturę i poziom wilgoci, uległa awarii.
rozwiń zwiń