Nauka

Tatry z Androidem. Weź smartfona na szlak

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2012 16:24
Można już zwiedzać Tatrzański Park Narodowy z mobilnym przewodnikiem wykorzystującym technologię zbliżeniową NFC (ang. Near Field Communication).
Audio
Tatry Zachodnie zimą
Tatry Zachodnie zimąFoto: Piotr_J/Wikipedia/CC

Aplikacja TatryInfo przeznaczona jest na telefony komórkowe wyposażone w system Android. Można ją pobrać m.in. ze strony internetowej TPN. Tablice z jej kodem znajdują się też przy siedemnastu wejściach na teren TPN. Dodatkowo na szlakach jest ich ponad 150. TPN jest pierwszym na świecie parkiem narodowym, który wykorzystuje ją dla celów turystycznych.

Jako pierwszy system na swoim telefonie testował w zakopiańskich Kuźnicach Paweł Skawiński, dyrektor TPN.

TatryInfo składa się z trzech elementów. Pierwsza, zawiera informacje bezpośrednio związane z TPN i górami, zasadami zwiedzania, opłatami, informacje pogłębiające wiedzę z zakresu fauny i flory, porady, jaki szlak wybrać i jak go eksplorować oraz informacje o schroniskach. Sporo informacji dotyczy bezpieczeństwa w górach oraz zagrożeń, jakie można tam spotkać. Ponadto w aplikacji można znaleźć informacje o odpowiednim zachowaniu podczas nieszczęśliwych wypadków oraz jak wezwać pomoc.

Druga część - aplikacje aktywne, które aktualizowane są na bieżąco - to informacje pogodowe, komunikaty turystyczne i dotyczące zagrożenia lawinowego. Informacje o pogodzie są przekazywane bezpośrednio z górskich stacji meteo zlokalizowanych m.in. nad Morskim Okiem i w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Plansza pogodowa pokazuje m.in., o której zajdzie słońce danego dnia, dzięki czemu można racjonalnie zaplanować trasę wycieczki, by wrócić przed zmrokiem. Pogoda aktualizowana jest automatycznie. W aplikacji są też zawarte informacje o bieżących wydarzeniach kulturalnych w Zakopanem.

Część trzecia, aby została uruchomiona, wymaga aktywnego udziału użytkownika. Turysta musi znaleźć się na górskim szlaku i odnaleźć tabliczki, na których zamontowane są kody NFC oraz kody QR (ang. Quick Response). Po zbliżeniu telefonu komórkowego do oznaczonej tabliczki na szlaku turysta uzyskamy informacje o danym miejscu, w którym jesteśmy, pobliskich szlakach, ich stopniu trudności i zabezpieczeniach.

Zobacz naszą galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Aplikacja będzie też pomocna w przypadku kłopotów z lokalizacją, np. w mgle lub podczas śnieżycy. Po odnalezieniu słupa z tabliczką i kodem będzie można precyzyjnie określić swoje położenie i w razie konieczności wezwać pomoc.

tj

Czytaj także

Aplikacja dla osób z problemami psychicznymi

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2012 17:03
Darmowa aplikacja "Gadający Lęk” to między innymi filmowe opowieści osób, które miały stany lękowe, do tego codzienne porady oraz testy sprawdzające stan osoby chorej.
rozwiń zwiń