Nauka

Zamiast wyburzać budynek... składają go (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2013 00:02
W Tokio wyburzany jest wieżowiec Grand Prince Hotel Akasaka. Zamiast eksplozji i upadku, budynek obniża się powoli, generując energię.
Grand Prince Hotel Akasaka
Grand Prince Hotel AkasakaFoto: Wiiii/Wikipedia/CC.
Japonia: wyburzając, pobierają energię
W Tokio wyburzany jest wieżowiec Grand Prince Hotel Akasaka. Zamiast eksplozji, budynek składa się powoli, generując energię. 
Ekologiczny sposób wyburzania zaproponowała firma Taisei Corporation. Technologia została nazwana „Ecological Reproduction System” (w skrócie: Tecorep). Budynek składa się piętro po piętrze. „Wyburzanie” potrwa aż do maja. 
Proces trwa długo, ale niesie korzyści: 100 razy mniej pyłu niż podczas wysadzania, emisja CO2 zmniejszona o 85 proc. Proces jest też wyjątkowo cichy. Maszyneria, która „składa” budynek od środka, napędzana jest energią generowaną przez siły panujące w składającym się budynku. 
Kiedy dane piętro jest zupełnie wyczyszczone i zlikwidowane, tymczasowe kolumny, które je podtrzymują, zostają usunięte, a budynek obniża się, sprawiając wrażenie, jakby zapadał się w sobie.  
W Tokio jest sporo budynków do „wymiany”. Jak wyjaśnia prof. Takuro Yoshida z Kogakuin University, Japonia leży w rejonie sejsmicznym. Wszelkie budynki w jej stolicy nie powinny mieć przydatności dłuższej niż 20-30 lat. Po ich upłynięciu budynek powinien być zbudowany od nowa z wykorzystaniem nowocześniejszych technologii. Stąd potrzeba także nowatorskich metod wyburzania.

Ekologiczny sposób wyburzania zaproponowała firma Taisei Corporation. Technologia została nazwana "Ecological Reproduction System” (w skrócie: Tecorep).

Budynek składa się piętro po piętrze. "Wyburzanie” potrwa aż do maja. Proces trwa długo, ale niesie korzyści: 100 razy mniej pyłu niż podczas wysadzania, emisja CO2 zmniejszona o 85 proc. Proces jest też wyjątkowo cichy.

Maszyneria, która "składa” budynek od środka, napędzana jest energią generowaną przez siły panujące w składającym się budynku. Kiedy dane piętro jest zupełnie wyczyszczone i zlikwidowane, tymczasowe kolumny, które je podtrzymują, zostają usunięte, a budynek obniża się, sprawiając wrażenie, jakby zapadał się w sobie.

 

W Tokio jest sporo budynków do "wymiany”. Jak wyjaśnia prof. Takuro Yoshida z Kogakuin University, Japonia leży w rejonie sejsmicznym. Wszelkie budynki w jej stolicy nie powinny mieć przydatności dłuższej niż 20-30 lat. Po ich upłynięciu budynek powinien być zbudowany od nowa z wykorzystaniem nowocześniejszych technologii. Stąd potrzeba także nowatorskich metod wyburzania.

(ew/Popsci/NewScientist)

Czytaj także

Japonia: trzęsienie ziemi, zakołysały się budynki

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2012 09:34
Trzęsienie ziemi o sile 7,3 w skali Richtera nawiedziło wschodnie wybrzeże Japonii - poinformowały amerykańskie służby geologiczne.
rozwiń zwiń