Nauka

Cybernetyka to alchemia XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2013 03:00
Audycja wspomnieniowa o zmarłym niedawno prof. Władysławie Marku Turskim – nazywanym ojcem polskiej informatyki.
Audio
  • Wspomnienie o prof. Władysławie Marku Turskim, Naukowy Zawrót Głowy, 29.07.2013.
Władysław M. Turski
Władysław M. TurskiFoto: Fugiel/Wiki/lic.cc.

Prof. Władysław Marek Turski  był wybitnym teoretykiem i dydaktykiem nauk informacyjnych,  wykładowcą na Uniwersytecie Warszawskim.

Wychował wielu pokoleń informatyków, odnoszących sukcesy w międzynarodowych konkursach programistycznych. Był twórcą oprogramowania polskich komputerów Odra, założycielem i pierwszym prezesem Polskiego Towarzystwa Informatycznego, członkiem British Computer Society – Chartered Institure for IT oraz Royal Academy of Engineering.

Chociaż stał się legendą polskiej informatyki, profesor Władysław Turski skończył studia astronomiczne. Dopiero po nich rozpoczął przygodę z ETO - jak mówiono wówczas o  informatyce - aby  używać  maszyn cyfrowych do obliczeń astronomicznych. Z czasem to informatyka stała się  obszarem jego działalności naukowej.

Profesor Turski często powtarzał, ze informatyka pełni rolę służebną wobec innych dziedzin.  Znane jest jego stwierdzenie: - Początkowo myślałem ,  że komputery są do wykonywania obliczeń, potem sądziłem, że komputery są do uruchamiania programów, a teraz wiem, że komputery są po to, aby były!

- Chodziło mu o to, że informatyka jest narzędziem  i powinna o tym pamiętać - komentuje Tomasz Kulisiewicz z Polskiego Towarzystwa Informatycznego.

W audycji wykorzystane zostały nagrania archiwalne z udziałem prof. Władysława Turskiego. O uczonym mówią: prof. Jan Madey z Uniwersytetu Warszawskiego, Tomasz Kulisiewicz z Polskiego Towarzystwa Informatycznego.

Audycję z cyklu "Naukowy zawrót głowy" prowadziła Dorota Truszczak.

(ew)

Zobacz więcej na temat: technologie