Nauka

Heweliusz poleci jeszcze w tym miesiącu

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2013 15:00
Jeszcze w grudniu na orbicie znajdzie się drugi polski satelita naukowy. "Heweliusz" - bo taką nosi nazwę - zostanie wystrzelony 30 grudnia z kosmodromu w Chinach.
Model pierwszego polskiego satelity naukowego
Model pierwszego polskiego satelity naukowegoFoto: mat. promocyjne/brite-pl

Pierwszy z satelitów - "Lem" - jest w przestrzeni kosmicznej od 21 listopada. Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk łączy się z nim dwa razy dziennie.

Polskie satelity są częścią projektu BRITE zajmującego się badaniem najjaśniejszych gwiazd. - Docelowo mają operować ponad 800 kilometrów nad ziemią - wyjaśnia profesor Iwona Stanisławska.

W ramach projektu swoje satelity wysłali też Austriacy i Kanadyjczycy. Obecnie na orbicie pracują dwa sputniki austriackie oraz jeden polski.

"Lem" i "Heweliusz" są wielkości dużego pudełka i ważą po 6-7 kilogramów. Jak zaznacza profesor Iwona Stanisławska "Heweliusz" będzie nadawał sygnał w paśmie radioamatorskim, a więc możliwym do odsłuchu.

- Jako Polacy powinniśmy być dumni z tego projektu - mówi profesor Michał Kleiber, prezes PAN. Jak dodaje, takie inicjatywy jak "Lem" czy "Heweliusz" należy mocno wspierać, ponieważ w ten sposób wymiernie pomaga się polskim naukowcom.

Na realizację projektu Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczyło ponad 14 milionów złotych. To najwyższy grant badawczy w Polsce w dziedzinie astronomii i badań kosmicznych.

(ew/IAR)

Zobacz więcej na temat: astronomia NAUKA