Nauka

NASA nie słucha już Feniksa

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2008 19:28
Po miesiącu sprawdzania, czy działa komunikacja z Phoenixem, NASA zakończyła nasłuch.

Po niemal miesiącu codziennego sprawdzania, czy działają urządzenia komunikacyjne marsjańskiej sondy Phoenix, NASA zadecydowała o zakończeniu nasłuchu.

Ostatnią transmisją z pokładu Feniksa był krótki sygnał z 2 listopada. NASA otrzymała go za pośrednictwem innego marsjańskiego urządzenia – orbitera NASA Mars Odyssey. Lądownik Phoenix pozytywnie zaskoczył naukowców – pracował dwa miesiące dłużej niż przewidywano. Jego misja miała pierwotnie potrwać 3 miesiące. Na powierzchni Czerwonej Planety wylądował 25 maja.

- Najistotniejszym czynnikiem, jaki wpłynął na zanik komunikacji z Feniksem, są zmiany marsjańskich warunków atmosferycznych. Ciągle mamy jednak nadzieję, że zmiana pogody da nam także szansę na odzyskanie kontaktu z lądownikiem – mówi manager misji Phoenix, Chris Lewicki z NASA Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie.

Zakończenie prób połączenia z marsjańską sondą związane jest z koniunkcją Marsa, Słońca i Ziemi. Komunikacja między orbiterem Odyssey, który przekazuje informacje z Feniksa, jest wtedy niemożliwa przez kilka tygodni. 29 listopada Odyssey ostatni raz przelatywał nad lądownikiem, wtedy też podjęto ostatnią próbę kontaktu – ustalenia losów Phoenixa.

Naukowcy postanowili odezwać się do marsjańskich pojazdów gdy tylko zakończy się koniunkcja. Nadal jednak problemem może być pogoda...


pz/NASA

Zobacz więcej na temat: astronomia NASA słońce
Czytaj także

Kepler poszuka drugiej Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2009 13:01
NASA wysłała w kosmos najnowocześniejszy teleskop kosmiczny – Keplera. Jego misją będzie poszukiwanie planet takich jak Ziemia. W sobotę z Przylądka Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta Atlas II, która wyniosła na orbitę teleskop kosmiczny najnowszej generacji – obserwatorium Kepler.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Meteoryt prawdę ci powie

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2008 06:47
Muzeum Historii Naturalnej w Londynie zakupiło rzadki rodzaj meteorytu, który może dać nam wskazówki co do początków Układu Słonecznego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niebo jest pełne ziemi?

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2008 13:02
Astronomowie odkryli układ planetarny, w którym znajduje się glob niewiele większy od Ziemi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zagadkowy kosmos w oku Hubble'a

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2010 15:38
Z okazji 20-lecia pracy Teleskopu Hubble'a przygotowaliśmy galerię najciekawszych zdjęć, jakie wykonał.
rozwiń zwiń