Przedsiębiorcy dostają też bonus – premię technologiczną udzielaną przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Premia daje możliwość umorzenia nawet do 4 mln zł wartości kredytu.
W praktyce proces wygląda następująco: banki kredytujące przyjmują wnioski przedsiębiorców, sprawdzają ich kompletność i poprawność formalną, przeprowadzają analizę zdolności kredytowej przedsiębiorców i zajmują się obsługą przepływów finansowych projektów. BGK natomiast weryfikuje spełnienie warunków ustawowych dotyczących technologii i sposobu jej wdrożenia przez przedsiębiorcę, na podstawie opinii jednostki naukowej – tłumaczy Bogusława Skąpska z Banku Gospodarstwa Krajowego.
Wsparcie finansowe przeznaczone jest na realizację inwestycji technologicznych, których celem będzie zakup i wdrożenie nowej technologii stosowanej już na świecie nie dłużej niż 5 lat oraz uruchomienie na jej podstawie wytwarzania nowych lub znacząco ulepszonych towarów, procesów lub usług.
Przedsiębiorca, który udokumentuje sprzedaż towarów lub usług powstałych w wyniku inwestycji będzie miał możliwość ubiegania się o refundację nawet do 70% wartości wydatków kwalifikowanych. Kredyt technologiczny cieszy się już dużym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców. Dodatkowo Ministerstwo Gospodarki pracuje nad zmianą przepisów, która ma zwiększyć atrakcyjność kredytów.
Justyna Golonko