Nauka

Będzie pelerynka niewidka

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2010 14:58
Naukowcy są bliscy przełomu w tworzeniu metamateriałów umożliwiających niewidzialność.

Naukowcy są coraz bliżej stworzenia trójwymiarowej czapki-niewidki. O przełomie w poszukiwaniach materiału zaginającego promienie świetlne eksperci z Niemiec i Wielkiej Brytanii piszą w najnowszym numerze tygodnika "Science".

Obiekty są widoczne, bo odbijają promienie świetlne. Naukowcy od dawna pracują nad tak zwanymi metamateriałami, które ani nie odbijają, ani nie pochłaniają światła, tylko kontrolują jego przepływ.

Najnowszy taki materiał w zakresie promieniowania podczerwonego potrafi ukryć małe nierówności na powierzchni cienkiej warstwy złota, tak jak niewielki obiekt wmieciony pod dywan znika. W tym przypadku ów "dywan" też jest niewidzialny - tłumaczył w rozmowie z "Science" autor badań Tolga Ergin z Instytutu Technolgicznego w Karlsruhe: "Wykorzystaliśmy tak zwane kryształy fotoniczne o strukturze przypominającej stos drewna. Jest to komercyjnie dostępny polimer, składający się z włókien czy prętów o średnicy zaledwie kilkuset nanometrów. Dzięki ich odpowiednim ułożeniu można uzyskać niewidzialność małego wgłębienia" - powiedział naukowiec.

Takie metody stosowano już z powodzeniem w dwóch wymiarach. Teraz udało się uzyskać ten sam efekt w przestrzeni, czyli trzech wymiarach. Choć do stworzenia peleryny czy czapki-niewidki jest jeszcze daleko, to zdaniem naukowców niemieckie odkrycie jest ważnym krokiem w tym procesie.

Zobacz więcej na temat: Niemcy Wielka Brytania
Czytaj także

Przełom w badaniach nad czapką niewidką

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2010 19:36
Naukowcy są coraz bliżej stworzenia trójwymiarowej czapki niewidki. O przełomie w poszukiwaniach materiału zaginającego promienie świetlne eksperci z Niemiec i Wielkiej Brytanii piszą w najnowszym numerze tygodnika "Science".
rozwiń zwiń