Nauka

Aplikacje na komórkę niepotrzebnie zużywają baterię

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2012 14:00
Aż 75 proc. energii zużywanej przez bezpłatne aplikacje instalowane w telefonach komórkowych z systemem operacyjnym Android idzie na obsługę reklam oraz śledzenie położenia użytkownika - informuje "New Scientist".
Aplikacje na komórkę niepotrzebnie zużywają baterię
Foto: Glow Images/East News

Jak wykazał Abhinav Pathak z Purdue University w Indianie (USA), wystarczy uruchomić tylko jedną bezpłatną aplikację, aby bateria wyczerpała się w ciągu około 90 minut. Naukowiec wraz z zespołem kolegów opracował program, który analizuje zużycie energii przez poszczególne aplikacje.

Popularne aplikacje w rodzaju gry Angry Birds, Free Chess i NYTimes zużywają na swoje podstawowe funkcje tylko od 10 do 30 proc. energii - reszta jest przez nie marnowana.

Na przykład Angry Birds tylko 20 proc. zużywanej energii wykorzystuje do obsługi wyświetlacza i procesora, zaś 45 proc. - na wyznaczanie pozycji posiadacza telefonu za pomocą GPS i ściąganie adekwatnych do tej lokalizacji reklam za pomocą połączenia 3G.

Połaczenie pozostaje otwarte przez około 10 sekund, nawet jeśli ładowanie danych już się zakończyło - co odpowiada za kolejne 28 proc. zużycia energii. Zdaniem Pathaka nieefektywność bezpłatnych aplikacji związana jest między innymi z wykorzystywanym przez ich twórców nieoptymalnym kodem.

(ew/pap)

Czytaj także

Nowy Android Market ma Google Music

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2011 18:51
Sklep z aplikacjami na komórki Google Android Market pojawił się w nowej odsłonie i zawiera w ofercie muzycznego debiutant na komórki z systemem Android.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Apple cenzuruje swoich krytyków

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2011 11:58
Firma Apple usunęła ze sprzedaży aplikację "Phone Story" – satyryczną kolekcję gier opisującą ciemną stronę produkcji smartfonów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielki test aplikacji polskieradio.pl

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2011 09:20
- Muszę przyznać, że tak dobrze wykonanej aplikacji to już dawno nie uświadczyłem - ocenia tester Tomasz Kirsz.
rozwiń zwiń