Nauka

Aerografit: najlżejszy materiał na świecie (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2012 17:20
To rodzaj gąbki zrobionej z węglowych rurek. 1 cm2 to zaledwie 0,0002 g. Ale ten materiał udźwignie 40 tysięcy razy więcej niż sam waży.
Aerografit. Najlżejszy materiał na świecie
To jakby gąbka, zrobiona z węglowych rurek. 1 cm2 waży zaledwie 0,0002 g. Udźwignie 40 tys. razy więcej niż sam waży.
Inną jego cechą jest to, że swobodnie się odkształca bez utraty spoistości. Można go skompresować nawet tysiąckrotnie, a on powróci do pierwotnego kształtu.
Naukowcy od lat szukają ultra-lekkich materiałów. Wcześniej powstała już metaliczna kratownica, która jest trzy razy cięższa od aerografitu, oraz aerożel, który również potrafi znosić wielkie obiążenia. Właściwości aeorgrafitu są jak na razie najlepsze na świecie.

Inną jego cechą jest to, że swobodnie się odkształca bez utraty spoistości. Można go skompresować nawet tysiąckrotnie, a on powróci do pierwotnego kształtu.

Zbudowany jest z siatki pustych w środku węglowych rurek. Jest też znakomitym przewodnikiem prądu elektrycznego.

Naukowcy od lat szukają ultralekkich materiałów. Ich zastosowanie jest w zasadzie nieograniczone - przydadzą się zarówno w technologii, jak i np. budownictwie. Wcześniej powstała już metaliczna kratownica, która jest tylko trzy razy cięższa od aerografitu, oraz aerożel. Właściwości aeorgrafitu są jak na razie najlepsze na świecie, ale naukowcy pewnie jeszcze nie raz nas zaskoczą.

(ew/Popsci.com)

Zobacz, jak fragmenty aerografitu "tańczą" w polu elektrycznym:

Zobacz więcej na temat: budownictwo
Czytaj także

Nobel z ołówka

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2010 13:04
Andre Geim i Konstantin Nowoselow dostali Nobla z fizyki za opracowanie metody tworzenia grafenu, czyli nowej formy węgla.
rozwiń zwiń