- Na świecie działa ok. 3 tys. centrów nauki, które każdego roku odwiedza ok. 300 mln osób. Główna ideą naszego centrum jest pokazanie współczesnej młodzieży praw rządzących otaczającym nas światem i zainteresowanie młodych ludzi nauką - powiedział Michał Buława, kierownik działu ekspozycji Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi.
Nauka w portalu PolskieRadio.pl
Łódzkie Centrum Nauki i Techniki, które powstaje w zachodniej części kompleksu EC1 Łódź - Miasto Kultury, ma ruszyć jesienią 2017 roku. Znajdą się w nim trzy ścieżki edukacyjne, adresowane zarówno do dzieci i młodzieży, jak i dorosłych.
Pierwsza z nich - "Przetwarzanie energii" - której budowa jest już na ukończeniu, ma prezentować przede wszystkim zrewitalizowaną elektrownię, w której się znajduje. To ścieżka łącząca zachowane i odrestaurowane wyposażenie zabytkowej elektrowni z nowoczesnymi technologiami i multimediami.
Kolejna ścieżka edukacyjna - "Rozwój wiedzy i cywilizacji" - przybliżać ma wiedzę z dziedziny chemii, fizyki i nauk przyrodniczych i pokazywać w jaki sposób świat dookoła nas działa, w jaki sposób potrafimy korzystać z praw fizyki stosując np. maszyny proste.
Trzecia ścieżka - "Mikroświat i Makroświat" - ma prezentować zjawiska, które ze względu na skalę, w jakiej się odbywają, są niemożliwe do śledzenia bez pomocy nowoczesnej technologii. Pokazywać ma obecny stan badań nad dwoma granicami ludzkiego poznania, czyli z jednej strony nad tym, co jest tak małe, że niewidoczne dla ludzkiego oka, jak np. atomy czy kwarki, a z drugiej strony - wszechświat i aktualny stan badań nad kosmosem.
Na projekt aranżacji i wykonania ekspozycji oraz wyposażenia Centrum, EC1-Miasto Kultury otrzymało 18,3 mln unijnej dotacji w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2022. Koszt całej inwestycji wynieść ma 45,5 mln zł.
Jego wykonawcą jest konsorcjum Qumak, które realizowało m.in. Europejskie Centrum Solidarności, multimedialną wystawę dla Muzeum Śląskiego czy ekspozycję w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wykonawca ma przygotować również m.in. portal internetowy, grę strategiczną oraz system identyfikacji wizualnej.
EC1-Miasto Kultury znajduje się w zabytkowym kompleksie budynków dawnej łódzkiej elektrociepłowni obejmującym teren ok. 40 tys. m kw. Wschodnia jego część pełni funkcje kulturalno-artystyczne, działa w niej m.in. najnowocześniejsze w Polsce planetarium.
Zrewitalizowany kompleks jest elementem Nowego Centrum Łodzi, które powstaje na 90-ha terenie wokół nowego podziemnego dworca Łódź Fabryczna.
PAP, kk