Nauka

Twoja komórka cię zdradza

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2011 15:20
Telefon wie zastraszająco dużo: co lubisz, gdzie i z kim będziesz się dobrze bawił. Pamięta, gdzie mieszkasz i kiedy masz urodziny. Co jeśli te dane wpadną w niepowołane ręce?
Twoja komórka cię zdradza
Foto: Magnus Manske/Wikimedia Commons/CC

W zeszłym tygodniu było o tym głośno w USA, gdzie technologiczni giganci, Apple i Google, musieli wytłumaczyć się władzom z zasad, na jakich przetrzymują dane użytkowników swoich produktów.

Zwykle spędzamy sporo czasu, aby zabezpieczyć swój PC przed niechcianym wyciekiem danych. Ale mało kto zastanawia się nad porządnym zabezpieczeniem swojego smartfona. Co gorsza, jego zabezpieczenie jest praktycznie niemożliwe. Taki telefon działa najlepiej, kiedy jest połączony z siecią i kiedy... wysyła dane.

Wyścig smartfonów to przyszłość technologii. To właśnie przy nich najwięcej się dzieje, a skoki, które wykonują producenci, są milowe. – Dzisiaj twój telefon wie, kim jesteś, gdzie jesteś i nawet do pewnego stopnia dokąd idziesz, ponieważ widzi twoją ścieżkę. Wiedząc to, oprogramowanie może, za twoją zgodą, przewidzieć, dokąd idziesz, zasugerować osoby, z którymi powinieneś się spotkać, czy czynności, jakie powinieneś podjąć i tak dalej – mówi Eric Schmidt z Google. – Telefon najlepiej robi to, co ma robić, jeśli pamięta wszystko i na tej podstawie proponuje. W ten sposób ty możesz być lepszym człowiekiem i dobrze się bawić.

Czy na pewno? Najwięcej kontrowersji wśród aplikacji zarówno Google, jak i Apple, wzbudzają te, które związane są z podawaniem lokalizacji użytkownika. Wiadomo: tylko z wiedzą, gdzie właśnie jesteś, telefon podpowie ci np., gdzie w pobliżu możesz wypić najlepszą kawę.

A zatem, o ile na PC czyścimy tzw. ciasteczka, ustawiamy zabezpieczenia i blokady, nie możemy tego zrobić na smartfonie, bo stanie się nieużyteczny. Konsumenci mają jednak prawo wiedzieć, dokąd i jakie dane ich dotyczące trafiają. Wall Street Journal przeanalizował 101 aplikacji na iPhone’a i Androida i okazało się, że 56 z nich wysyłało unikalne ID danego urządzenia do wielkich korporacji, głównie reklamowych.

Najgorzej wypadła muzyczna aplikacja Apple, Pandora, która "ciągnęła" za sobą aż osiem wielkich korporacji. Siedmiu z nich wysyłała co chwilę lokalizację (właściciela) komórki, trzem dane telefonu, a dwóm - informacje demograficzne. Sądzą Państwo, że którykolwiek z użytkowników Pandory o tym wie i wyraził zgodę?

Nawet aplikacje, które nie muszą działać online, wysyłają dane, jak tylko "dopadną" Sieć. I proszę nie liczyć, że Google czy Apple będą to za nas kontrolować, chociaż medialna nagonka trwa.

Apple potwierdza, że nie zbiera danych na temat lokalizacji użytkowników iPhonów. Ale nie zaprzecza, że zbiera dane na temat hot spotów i sieci WiFi, z jakich korzystają poszczególne urządzenia. Natomiast polityka Google w tej mierze jest prosta od dawna: nie chcesz, aby aplikacja cię monitorowała, to jej nie instalujesz. Google przyjmuje jednak do wiadomości, że istnieją granice prawne. – Chcemy być jak najbliżej tej głupiej linii, ale jej nie przekraczać – sprecyzował w październiku Schmidt. 

Tymczasem prace nad uszczelnieniem "głupiej linii" trwają.

(ew/Huffington Post/informationweek.com)

Czytaj także

Google prezentuje swój pierwszy telefon: Nexus One

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2010 00:42
Telefon Google Nexus One miał premierę w Kalifornii. Eksperci komentują, że Google z wielką determinacją rusza na podbój rynku reklamy w mobilnym internecie. W dniu premiery Nexusa koncern ogłosił również, że wprowadza nową formę rozliczeń reklamy w smartfonach: pay per call, czyli "zapłać za telefon od swojego klienta".
rozwiń zwiń
Czytaj także

iPhone wygrywa na rynku, za nim BlackBerry

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2009 17:59
Najpopularniejszym telefonem komórkowym w Stanach Zjednoczonych okazał się iPhone - podaje firma Nielsen.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Telefon Google zmienia przekleństwa na “###”

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2010 18:28
Nowy telefon Google cenzuruje przekleństwa. System rozpoznawania głosu spisuje wulgaryzmy jako “###” - pisze agencja Reutera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

2010: rok upowszechniania technologii

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2010 13:00
Rok 2010 to ten, w którym twoja babcia nauczyła się korzystać z Facebooka, a ty sam zakupiłeś pierwszy telefon z ekranem dotykowym. Poznaj 7 najważniejszych wydarzeń technologicznych!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Użytkownicy iPhona zaspali

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2011 09:06
Azjatyccy użytkownicy iPhone'ów skarżą się, że budziki wbudowane w ich smartfonach nie działają prawidłowo.
rozwiń zwiń